profil

Wydarzenia historyczne znajdują swój wyraz w utworach literackich

poleca 84% 178 głosów

Treść Obrazy Wideo
Komentarze

Literatura jest bardzo związana z życiem. W wielu utworach literackich znajdujemy elementy nawiązujące do wydarzeń wojennych. Moim zdaniem, wydarzenia historyczne mają swoje odbicie w utworach literackich. Aby uzasadnić moją tezę odwołam się do trzech przykładów z literatury.

Pierwszym argumentem potwierdzającym moją tezę jest utwór "Kamienie na szaniec" A. Kamińskiego i ukazany w nim okres II wojny światowej. Głównymi bohaterami byli Rudy, Zośka i Alek. Powieść była dokumentem poświęcenia, oddania i patriotyzmu wśród młodych Polaków. Jesienią 1939 roku wybucha wojna. Ani jeden z nich nie miał wątpliwości, gdzie jest jego miejsce i jakie mają obowiązki. W okupowanej przez Niemców Warszawie, prowadzili walkę konspiracyjną w ramach Małego Sabotażu. Rudy, Alek, Zośka oraz wielu ich przyjaciół zginęli w obronie niepodległej Polski.

Kolejnym przykładem jest powieść, pt. "Krzyżacy" H. Sienkiewicza. Głównym wątkiem była wojna polsko-krzyżacka. Przed bitwą pod Grunwaldem rycerze obserwowali niebo i wywróżyli zwycięstwo. Wygrali Polacy i jest to jedno z naszych najwspanialszych zwycięstw.

Ostatnim już przykładem jest wiersz, pt. "Warkoczyk" Tadeusza Różewicza,w którym opisana jest niszczycielska siła faszyzmu i nazizmu. Autor pragnie przedstawić masowe mordy dokonywane w czasie okupacji, stosowane nie tylko na mężczyznach, ale także na bezbronnych kobietach i dzieciach.

Mam nadzieję, że podane w tej wypowiedzi argumenty dobitnie potwierdzą moją tezę, o ukazywaniu wydarzeń historycznych w literaturze. Mam także nadzieję, że moja wypowiedź skłoni czytelników do sięgnięcia po literaturę i poezję związaną z historią Polski.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Formy wypowiedzi