profil

Opis bogów greckich

poleca 79% 1182 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Starożytni Grecy wierzyli w istnienie wielu bogów przypominających wyglądem człowieka. Bogowie okazywali emocje, natomiast nie starzeli się. Mieszkali na górze Olimp. Spożywali ambrozję i nektar, które zapewniały im nieśmiertelność.

Najważniejszym bogiem był Zeus, który rządził innymi bogami. Miał wpływ nad niebem i ziemią. Kiedy się złościł ciskał piorunami. Był bardzo wrażliwy na piękno kobiet, tych śmiertelnych i bogiń.

Hera, jego zazdrosna małżonka, opiekowała się rodziną i wiernością małżeńską. Po niebie podróżowała rydwanem zaprzężonym w swoje ulubione ptaki, pawie.

Ukochaną córką Zeusa była Atena, opiekunka rzemiosł oraz miasta Ateny. Bratem Ateny był Ares – bóg wojny. Ich bratem był Hefajstos – boski kowal, który wykuwał pioruny dla Zeusa. Ten kulawy bóg miał piękną żonę – Afrodytę, bogini miłości, która wyłoniła się z piany morskiej. Jeździła rydwanem zaprzężonym w gołębie. Uczuciowy Zeus miał również dzieci z innymi kobietami. Bogini Leto była matką Apollina i Artemidy. Apollo był przystojnym mężczyzną, bogiem muzyki (był mistrzem gry na lirze), wróżbiarstwa i mądrości. Artemida to bogini dzikiej zwierzyny, lasów i łowów. Owocem romansu Zeusa i nimfy Mai był Hermes – bóg podróżnych. Miał kapelusz, który czynił niewidzialnym oraz sandały ze skrzydełkami. Był patronem złodziei, kupców i pasterzy oraz boskim posłańcem.

Hades i Posejdon to bracia Zeusa. Posejdon to bóg mórz, oceanów, fal morskich oraz sztormów, które wzniecał lub uspokajał swoim trójzębem. Hades zaś był władcą podziemnego świata i krainy zmarłych. W pilnowaniu pomagał mu strażnik Cerber – trzygłowy pies.

Hestia strzegła domowego ogniska. Siostrą Hery była Demeter – bogini zbóż, rolnictwa oraz plonów.

Grecy budowali swoim bogom piękne świątynie. Chcąc zdobyć ich przychylność składali im ofiary tj. wino, zwierzęta i owoce. Chcąc poznać swoją przyszłość wyruszali do wyroczni. W świątyni w Delfach przepowiadała Pytia. Jej odpowiedzi były wieloznaczne (odpowiedź pytyjska).

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta