profil

Alkohol i nikotyna - felieton

poleca 85% 127 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jak świat długi i szeroki, ludzie od najdawniejszych czasów wprowadzali do swoich organizmów narkotyki i używki.

Alkohol należy do najpospolitszych używek. Jest znany niemal w każdej części świata. Otrzymuje się go na drodze fermentacji drożdży z cukrem zawartym w owocach (np: winogrona) lub nasionach (np: jęczmień). Występuje w różnych gatunkach wina, piwa i wódki.

Alkohol jest środkiem uspakajającym, łagodzącym uczucia i wrażenia, spowalniającym równocześnie czynności i reakcje.

Alkohol może sprawić, że pijąca go osoba poczuje się szczęśliwa, bardziej błyskotliwa i opanowana. Jednak, jak w przypadku innych używek, tylko pijący nabiera takiego przekonania. Ludzie znajdujący się w bezpośrednim otoczeniu często obserwują coś zupełnie przeciwnego.

Większość ludzi potrafi kontrolować ilość spożywanego alkoholu, pijąc jedynie przy różnych okazjach. Napoje alkoholowe są szeroko dostępne w sklepach, barach i restauracjach. Jednak w wielu krajach nadużywanie alkoholu należy do najpoważniejszych problemów społecznych. Alkoholizm leży u podnóża wielu wypadków drogowych, morderstw, samobójstw i przestępstw na tle seksualnym. Długotrwałe nadużywanie alkoholu jest też szkodliwe dla zdrowia i może prowadzić do uszkodzenia wątroby i mózgu, zniszczyć żołądek i układ trawienny, a także spowodować wiele innych problemów zdrowotnych.

Siła alkoholu jako środka uzależniającego jest najlepiej widoczna wtedy, gdy nałogowy alkoholik przestaje pić. Taka osoba najczęściej cierpi na zjawisko zwane "delirium tremens”, czyli majaczenia alkoholowe. Do objawów abstynencji po odstawieniu alkoholu należą m.in. pocenie się, drgawki, nudności i halucynacje.

Nikotyna znajdująca się w tytoniu również należy do bardzo rozpowszechnionych używek. Palenie suszonych liści tej rośliny jest bardzo szkodliwe dla organizmu człowieka. Istnieją bardzo przekonujące dowody na to, że palenie papierosów przyczynia się do występowania różnego rodzaju nowotworów, jak rak płuc i gardła, a także do chorób serca i naczyń krwionośnych, kłopotów z płucami, uszkodzenie płodu w łonie palącej matki i do wielu innych dolegliwości. Wymienione choroby są spowodowane głównie przez różne szkodliwe związki chemiczne znajdujące się w dymie papierosowym, jak substancje smoliste i tlenek węgla. Również ludzie znajdujący się w otoczeniu palacza i regularnie oddychający zanieczyszczonym dymem powietrzem - tzw. palacze bierni - również są narażeni na szkodliwe działanie papierosów.

Sama nikotyna ma działanie symulujące i sprawia, że zażywająca ja osoba czuje się ożywiona. Niestety, organizm palaczy szybko przyzwyczaja się do nikotyny, więc do uzyskania tego samego efektu jest potrzebna coraz większa dawka dymu. Poza tym palacze psychicznie uzależniają się od papierosów i po pewnym czasie, nawet jeśli są świadomi niebezpieczeństw, jakie im grożą, rzucenie nałogu sprawia im wielką trudność.

Dlaczego ludzie sięgają po używki ? Przyczyny i powody są różne. Częstym powodem są spotkania towarzyskie, zapoczątkowane pogawędką przy kawie a zakończone drinkami. Do tego papierosy i wszystko to pomaga się "wyluzować", sprawia, że człowiek jest przyjaźnie nastawiony, rozmowny, odprężony. Zdaje się to dawać chwilkę wytchnienia, okresową ucieczkę od zmartwień i kłopotów. Ludzie często usiłują uciec od rozmaitych problemów, stresu, braku pieniędzy, nadmiaru lub braku pracy, rozbitego domu, złamanych przyjaźni i tak dalej. Kolejną pospolitą przyczyną sięgania po używki jest presja grupy. Człowiek, najczęściej młody pije i pali, ponieważ to samo robią jego rówieśnicy. Niejednokrotnie sięga po alkohol lub papierosa tylko dlatego, że namawiają go inni. Każdy członek grupy dostosowuje się do panujących w niej zwyczajów.

Ale jest kilka sposobów na zerwanie z nałogiem. Są to między innymi:
- zażywanie specjalnych leków, pod nadzorem lekarza
- poddanie się psychoterapii
- zapisanie się do grona osób którym udało się wyjść z nałogu
- rehabilitacja w ośrodku odwykowym

W każdym wypadku sukces zależy od silnej woli i motywacji pacjenta.

Podoba się? Tak Nie
Polecane teksty:

Czas czytania: 3 minuty