profil

"Która panna dla rycerza" - charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

poleca 85% 115 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

W życiu Zbyszka z Bogdańca ważną rolę odegrały dwie panny – Danusia i Jagienka. Danusię Jurandównę poznajemy, gdy ma dwanaście lat, a Jagienka Zychówna piętnaście lat. Obie są półsierotami.

Danusia była córką szlachcica, Juranda ze Spychowa. Matka Danusi zmarła podczas napadu Krzyżaków na Spychów. Po śmierci matki, opiekunką dziewczyny zostaje księżna Anna Danuta. Druga bohaterka, to też szlachcianka. Była córką Zycha ze Zgorzelic i Małgorzaty.

Pierwsza wybranka Zbyszka to szczupła i drobna dziewczyna o dużych, niebieskich oczach i bladej twarzy. Włosy: "miała puszczone po ramionach". Lubiła się ubierać w niebieską suknię oraz czerwone trzewiki.

Jagienka była wysoka, szczupła i miała szerokie ramiona, była silna. Urody dodawały jej długie czarne włosy splecione w warkocze. Na co dzień ubierała się w koszulę, serdak i kożuch.

Obie bohaterki różniły się wyglądem zewnętrznym, a także cechami charakteru.

Danusia była bardzo nieśmiała i bojaźliwa. Musiano obchodzić się z nią delikatnie. Łatwo było ją urazić. Jednakże w trudnych sytuacjach potrafiła wykazać się odwagą. Uratowała Zbyszkowi życie zarzucając mu na głowę białą chustę.

Natomiast Jagienka to osoba odważna i harda. Świetnie jeździ konno (po damsku i po męsku). Jej ojciec często wyjeżdżał z domu, zostawiając wszystko pod jej opieką. Wyróżniała się troskliwością. Opiekowała się rannym Maćkiem i okaleczonym przez krzyżaków Jurandem.

Obie dziewczyny miały dobre serce, były troskliwe. Danusia uratowała Zbyszka przed śmiercią. Natomiast Jagienka darzyła rycerza silnym uczuciem. Chętnie spędzała z nim wolny czas. Bojąc się o niego wysłała mu giermka. Danusia lubiła grać na lutni i tańczyć, a Jagienka jeździła konno, pływała i polowała tak jak Zbyszko.

Moim zdaniem obie panny byłyby dobrymi żonami dla rycerza, więc zgadzam się w zupełności z Adamem Mickiewiczem - „Obie panny dla rycerza”.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata