profil

Czas - wróg czy sprzymierzeniec? Czym jest czas?

drukuj
poleca 87% 103 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Czym jest czas? Chwile, następujące po sobie wydarzenia, a tak właściwie trwanie, nieuniknione zbliżanie się do czegoś, a następnie przemijanie. Uważam, że czas jest naszym wrogiem, ponieważ nieustannie ucieka i nie da się go cofnąć, aby naprawić błędy z przeszłości.

''Zgubione szczęście nigdy nie wraca, choćbyś chciał'' - śpiewa Robert Gawliński w jednej ze swoich piosenek. W zupełności zgadzam się z tym stwierdzeniem. Kiedy jeden z małżonków zdradzi drugiego, jednak pozostają ze sobą, nie jest już tak samo jak kiedyś. Nawet gdy wszystko się ułoży i uda się w jakiś sposób naprawić, co się popsuło i wrócić do normalnego życia, nigdy nie będzie ono już tak szczęśliwe jak kiedyś. Czasu po prostu nie da się cofnąć, dlatego jest naszym wrogiem. Jak pisał Janusz Wiśniewski: ''Marzę o cofnięciu czasu. Chciałbym wrócić na pewne rozstaje dróg w swoim życiu, jeszcze raz przeczytać uważnie napisy na drogowskazach i pójść w innym kierunku.'' Ileż to razy zadajemy sobie pytanie dlaczego się coś stało? Nie możemy wrócić i postąpić inaczej, lepiej. Gdy się już coś wydarzyło nie możemy nawet o tym zapomnieć, mimo upływającego czasu.

Czas jest naszym wrogiem, ponieważ nie możemy go zatrzymać. Bardzo często chcemy, aby trwało coś jak najdłużej, ale czas płynie i zmusza nas do dalszych czynności. Gdy się zakochujemy chcemy być z ukochaną osobą przez ''cały czas'', jednak czas płynie i jest to niemożliwe. Najpiękniejsza uczucia pragniemy zatrzymać, ale z czasem one przemijają. Przez to, że ''czas płynie jak rzeka'', jak śpiewał Czesław Niemen bardzo łatwo jest nam czas tracić, marnotrawić. ''Znane są tysiące sposobów zabijania czasu, ale nikt nie wie jak go wskrzesić'' twierdził Albert Einstein. Właśnie w tym jest wielki problem, czas ucieka nam nieubłaganie i przybliża nas do śmierci. Nie da się tego odwrócić. ''Strata czasu jest, podobnie do śmierci, nieodwracalna'' słusznie mówił Piotr I.

Panuje powszechne przekonanie, że czasz leczy rany. Uważam, że tak nie jest. Być może można w pewnym stopniu złagodzić ból dawnych wydarzeń, ale nie da się o nich zapomnieć. Przykładem na to są ludzie, którzy przeżyli ''piekło'' obozów zagłady. Mimo że wrócili do dawnego życia, pośród rodziny i przyjaciół nie mogą być w pełni szczęśliwi, bo ciągną się za nimi wspomnienia tragicznych dni. Osoby, które straciły kogoś bliskiego także nigdy nie będą żyły tak samo, jak kiedyś. Może zapomną w biegu codzienności o tragicznym wydarzeniu, ale zawsze powróci do nich wspomnienie i smutek związany ze śmiercią ukochanego ojca czy dziadka lub innej bliskiej osoby. Czas nigdy nie zaleczy w pełni tych ran.

Reasumując czas jest naszym wrogiem, z którym zmagamy się przez całe życie. Musimy spróbować go nie tracić i nie popełniać błędów, których później nie da się naprawić. Żyjmy ze świadomością, że czasu nie cofniemy i wykorzystajmy go zanim się dla nas skończy.


(0) Brak komentarzy
Gramatyka i formy wypowiedzi