profil

Przyczyny rozpadu współczesnych rodzin w odwołaniu do "Nie-Boskiej komedii".

poleca 85% 457 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Odwołując się do "Nie-Boskiej komedii" Zygmunta Krasińskiego, rozważ przyczyny rozpadu rodizn we współczesnym świecie

W dzisiejszych czasach wraz z rozwojem cywilizacji powstają coraz to nowe problemy. Pojawiają się one również w rodzinie. Współczesne rodziny napotykają na swojej drodze wiele trudności, z którymi nie zawsze potrafią sobie poradzić. Są nimi między innymi: bezrobocie, narkotyki, alkoholizm, pogoń za karierą zawodową, nieprzemyślane małżeństwa, niepełne rodziny. Skutkiem nierozwiązanych kłopotów rodzinnych coraz częściej stają się rozpady rodzin i rozwody.

Jednym z powodów wpływających negatywnie na rodzinę jest zła hierarchia wartości ustalona przez jej członków. Coraz częściej obserwowanym zjawiskiem w społeczeństwie jest pogoń rodziców za karierą zawodową. Zapominają oni o rodzinie, szczególnie o dzieciach, które wychowywane niejednokrotnie są tylko przez jednego rodzica lub zatrudniane opiekunki. Podobny błąd popełnił hrabia Henryk w „Nie-Boskiej komedii”. Poświęcił się on całkowicie poezji, co go zgubiło. Zostawił on swoją rodziną w bardzo ważnym momencie życia dla ich dziecka, podczas chrzcin małego Orcia. Udał się on za dziewicą która obiecała mu nieśmiertelność, a co za tym idzie spełnienie marzeń Henryka o dorównaniu swojej poezji, która była wieczna. Sprawiło to ogromny ból jego żonie Marii, która załamała się psychicznie. Miało to także zły wpływ na Orcia, który stał się poetą, bo tak mu nakazała zdesperowana matka.

Kolejnym problemem dzisiejszych rodzin jest trudna sytuacja materialna, brak funduszy do życia, a co za tym idzie niemożność utrzymania rodziny, zapewnienia jej podstawowych dóbr. Spowodowane jest to niskimi płacami, bezrobociem. Ludziom biednym ciężko jest wyjść z trudnej sytuacji finansowej. Często z tego powodu popadają w depresję i kłócą się wzajemnie z współmałżonkami, co powoduje pogorszenie się relacji między nimi oraz pogarsza rodzinną atmosferę.. Tak też było w przypadku Marii i Henryka. Kobieta czuła, że stają się wraz z mężem sobie obcy, myślała że to jej wina, ponieważ nie jest poetką. Doprowadziło to do przeklęcia Orcia, aby został poetą i załamała psychicznego Marii .

Powodem rozstań w dzisiejszym świecie, jest także pochopne podejmowanie decyzji o małżeństwie, nieprzemyślane jego zawarcie. Niejednokrotnie, powszechne zauroczenie wydaje się ludziom, zwłaszcza młodym wielką miłością, jak sądzą na całe życie, Jednak z czasem fascynacja wybraną osobą przemija, a małżeństwo, które miało trwać aż do ich śmierci kończy się po kilku latach, a niekiedy nawet po kilku miesiącach. Podobnie było z małżeństwem Henryka z Marią. Hrabia był zauroczony prostą, dobrą i skromną dziewczyną, jednakże jego upodobania uległy zmianie gdy ujrzał piękną dziewicę. Wysłanniczka szatana, była uosobieniem poezji, w której to był zakochany Henryk najbardziej. Dziewica jednak okazała się diabelską marą, a Hrabia niebył już w stanie naprawić swoich błędów.

Następnym problemem rodzinnym jest powstawanie tzw. rodzin niepełnych. Dochodzi do tego albo przez śmierć jednego z rodziców albo przez rozwód. Polega to na tym, że dziecko ma tylko jednego rodzica. W efekcie nie ma zapewnionego harmonijnego rozwoju emocjonalnego.
Tak też było w przypadku Orcia, który wychowywał się bez matki. Było to złe dla jego wychowania. Chłopak zbyt szybko dorastał, mówił i zachowywał się inaczej niż inne dzieci w jego wieku. Przedwczesna śmierć Marii doprowadziła go do myśli i przekonania do kontaktu z matką, ze światem metafizycznym, co świadczy o jego chorobie psychicznej.

W utworze Zygmunta Krasińskiego pt. „Nie-Boska komedia” rodzina hrabiego Henryka boryka się z wieloma problemami. W podobnej sytuacji staje każda rodzina we współczesnym świecie. Jednak ta podstawowa komórka społeczna musi je rozwiązać i żyć w zgodzie. Jest to trudne, ale nie niemożliwe. Każdy z domowników powinien wykazywać dużo cierpliwości, wytrwałości, przede wszystkim zrozumienia. Bliscy powinni sobie nawzajem dawać oparcie to wtedy przetrwają wszystkie trudności. Wielu rodziną udaje się to osiągnąć…

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy
Teksty kultury