profil

Napisz charakterystykę wybranej postaci literackiej, dowodząc, że warto ją ukazać w teatrze lub w filmie. (Antygona)

drukuj
poleca 80% 423 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Współczesne kino lansuje bohaterów „supermanów”, obdarzonych nadprzyrodzonymi możliwościami i siłą, tak naprawdę ludzi nierealnych, wymyślonych. Przez to publiczność coraz mniej docenia postacie literackie, które musiały uporać się z wszelkimi trudami za pomocą własnej siły, woli oraz rozsądku. Moim zdaniem warto ukazać w filmie lub w teatrze historię bohaterki, która jest najbardziej wzruszającym przykładem tragedii greckiej.
Antygona, będąca barwną postacią, została przez Sofoklesa opisana jako młoda i bardzo piękna kobieta. Biorąc pod uwagę jej niezwykle dojrzałą psychikę, można odnieść wrażenie, iż została mocno doświadczona przez los, szczególnie w porównaniu z innymi młodymi osobami. Widać, że jest ona realistką i nawet dla własnego szczęścia i spokoju nie stara się oszukiwać. Próbuje również wpłynąć na swoją siostrę Ismenę i pokazać jej, jakie jest życie. Swoją odwagę i śmiałość Antygona dokumentuje nie tylko złamaniem królewskiego zakazu, ale również przyznając się do winy. Jest nieustraszona i nieskłonna do skruchy. Nawet po popełnieniu ciężkiego wykroczenia, bez okazywania strachu kłóci się z królem, którego mieszkańcy Teb wielce respektowali. Jej postawa wywołałaby u widza pozytywne odczucia i nauczyła go pokonać strach i stres przed wyrażaniem własnego zdania, zamiast wciąż podlegać czyjejś racji.
Antygona Poświęciła swoje młode życie w obronie wartości, które powinny być najważniejsze, w tym przypadku honoru własnego brata. Uczy nas, że rodzina jest ważniejsza niż władca, a wypełnienie praw boskich ważniejsze ponad ludzkie.
Moim zdaniem postać Antygony jest godna uwagi przez swoja postawę i dorosłe zachowanie. Dziewczyna wykazała się niemałą odwagą, rozsądkiem i poświęceniem dla innej osoby. Dzięki ukazaniu w teatrze lub kinie jej historii, ludzie dostrzegą też szlachetne cechy prawdziwego człowieka, a nie „superbohaterów”.


Polecasz? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy
3.3.2011 (15:51)

napiszcie to prosze