profil

Kto powinien rządzić Egiptem? – rozprawka.

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Kto powinien rządzić Egiptem? Uważam, że to trudne pytanie, ale po namyśle stwierdzam, że jednak władcą tego kraju powinien być mimo wszystko Ramzes XIII, a nie kapłani.
Po pierwsze jest on o wiele młodszy od nich i posiada więcej energii. Taki władca przydaje się podczas wojen. Żaden przecież kapłan nie byłby takim dowódcą, jak Ramzes, który lubował się w sprawach wojska i na początku panowania zajął się głównie powiększeniem swojej armii. Co prawda zostawił on swoich ludzi nad Sodowymi Jeziorami, aby gonić Libijczyków, ale dało to też dobre skutki. Po jego wyczynie Libia szybciej się poddała.
Po drugie Ramzes znał i rozumiał potrzeby swojego ludu. Aby lepiej pracowali, postanowił dać chłopom co siódmy dzień wolny od pracy oraz kawałek ziemi na własność. Sądzę, że gdyby nie to, iż skarb państwa nie posiadał zbyt wiele dochodów, a kapłani chcieliby dać mu pieniądze z Labiryntu, na pewno udałoby mu się spełnić obietnice.
Jeżeli zaś chodzi o kapłanów, to myślę, że byli po prostu oszustami. Potajemnie prowadzili politykę zagraniczną państwa. Chcieli przecież zawrzeć traktat z Asyrią, którego Egipt nie bardzo potrzebował.
Wykorzystywali swoją władzę, żeby mogli oszukiwać prostych, ciemnych ludzi, wmawiając im, że bogowie z nimi rozmawiają, że przekazują im ich wolę i życzenia, że Oziris, złoszcząc się na swoich poddanych, gasi słońce. Zachowywali wiedzę tylko dla siebie i nie dopuszczali do niej niższych warstw społecznych.
Kapłani, mimo iż nie mieli moralnego prawa do sprawowania władzy, robili wszystko, aby jak najwięcej decyzji dotyczących państwa zależało od nich.
Wiedzieli, że państwo potrzebuje pieniędzy, ale nie chcieli naruszać skarbca, twierdząc, iż nie nadszedł jeszcze odpowiedni moment. Byli skąpi, bo chcieli wszystkie kosztowności zachować wyłącznie dla siebie.
Wierzenia religijne kapłanów przeszkadzały im w rządzeniu. Nie zmieniali swojej decyzji, chociaż wiedzieli, że co innego byłoby lepsze. Uważali, że jeśli bogowie czegoś chcą, to tak musi być i koniec.
Podsumowując stwierdzam, że pomimo tego, iż kapłani byli mądrzy, konsekwentni i potrafili porozumiewać się ze sobą na wojnach, władcą Egiptu powinien być Ramzes XIII.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty