profil

Oceany w pigułce

drukuj
satysfakcja 55 % 11 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

PRĄDY OCEANICZNE
Prądy oceaniczne są jak gigantyczne rzeki słonej wody,które mimo iż są pozbawione brzegów,płyną cały czas tym samym szlakiem,tworząc skomplikowany system cyrkulacji.Łączą się,rozdzielają i zamykają w potężne wiry.Prądy powstają na skutek wiatru i obrotu Ziemi wokół wlasnej osi.
Wiatry wiejące nad oceanem wprawiaja w ruch warstwę powierzchniową wody,która porusza się z szybkością od 16 do 160 km na dobę.Warstwa znajdująca się pod spodem porusza się wolnej i odchyla się w prawo na półkuli północnej i w lewo na półkuli południowej.
Najszybciej płynącym prądem(około 160km na dobe)jest Prąd Zatokowy.
Przenosi on ciepłą wodę z Morza Karaibskiego na północ wzdłuż wybrzeża USA i przez Atlantyk do Europy.Bez jego efektu ocieplającego Wielka Brytania i inne części Europy północnej byłyby znacznie chłodniejsze.Wędrujące prądy tworzą też gigantyczne wiry.Powstają one wtedy,gdy w szybko płynącym prądzie tworzą się zafalowania wzdłuż jego krawędzi,które następnie odrywają się od głównego strumienia prądu.Naukowcy przypuszczają,że niektóre wiry mają po kilka lat.Ich wielkość może być bardzo różna-średnio od dziesięciu do kilkuset kilometrów średnicy.Jednym z miejsc pełnym wirów jest norweski Maelstrom.Ryk huczącej wody słychać tam z odległości wielku likometrów.

ZASOBY-gaz
Wraz z zanikającymi złożami ropy i gazu pod kontynentami,coraz częściej szuka sie ich pod dnem morskim.Zasoby strefy przybrzeżnej kontynentów szacowane sa na 400 miliardów ton ropy i 210 trylionów ton metrów sześciennych gazu.Główne złoża znajdują się wzdłuż Zatoki Perskiej,Zatoki Meksykańskiej,szelfu brazylijskiego i północnych wybrzeży Rosji.Skutkiem ubocznym wierceń jest stały wyciek ropy zagrażający przybrzeżnemu ekosystemowi,ważnemu dla życia ludzi i oceanów.

ZASOBY-ryby
Około 200 mln ludzi na całym świecie żyje z połowu ryb.Rocznie odławia się około 100 milionów ton ryb.Z tego 2/3 trafia na stoły a reszta przerabiana jest m.in. na paszę dla zwierząt domowych.Niekontrolowane rybołóstwo było powodem zanikania wielku gatunków ryb.
Międzynarodowe prawo ograniczyło połowy.Jednak w sieciach ginie wiele zwierząt,które jak delfiny czy foki pływają wspólnie z ławicami tuńczyków.


Przydatna praca? Tak Nie
Podobne prace:
W słownikach:
(0) Brak komentarzy