profil

Wieża Babel - opis obrazu

poleca 80% 2856 głosów

Opis obrazu Wieża Babel

Realistyczny obraz Pietera Bruegel'a starszego, nazwany "Wieża Babel" rozbudził moją ciekawość, postanowiłam więc przyjrzeć mu się z bliska i opisać go.

Dzieło przedstawia tytułową wieżę wraz z otaczającym ją krajobrazem. Na pierwszym planie widzimy siedmiopiętrową budowlę z ósmym piętrem w budowie. Wieża nie jest jeszcze ukończona, lecz duża jej część już się rozpada. U stóp budynku widzimy morze i port, a także ludzi, zapewne budowniczych misternej konstrukcji wraz z przywódcą. Za wieżą rozciąga się miasteczko usytuowane w malowniczych dolinach otoczonych pagórkami. Wieża Babel przekracza już progi lekko zachmurzonego nieba. Obraz ten, w kompozycji poziomej, jest zdecydowanie statyczny. Ciepła kolorystyka głównego obiektu wyróżnia się z kolorów przeważających w dalszych planach - niebieskim, turkusowo-zielonym i białym. Tajemniczy nastrój napawa oglądającego lękiem i jednocześnie ciekawością. Ciekawa technika nadaje obrazowi oryginalności.

Dzieło znakomicie oddaje przekaz i treść biblijnej przypowieści o Wieży Babel; niuanse obrazu dodane przez samego Bruegel'a pomagają zrozumieć nam sens pouczającego tekstu.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem
Komentarze (10) Brak komentarzy

exstra zadanie zobacze co z nie dostane. Jest one pomysłowe i ciekawe. DZIĘKI.

Praca Bardzo pomogła dostałem 6 za to. xD :P

dzięki za pracę sam z tym bym sobie nie poradził tak jak ty.

Z gury dzięki i PzDr

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Ciekawostki ze świata