profil

O życiu ludzi w metropoliach

drukuj
poleca 85% 233 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Czym jest metropolia? To wielkie miasto, w którym pulsuje życie. Wchłonęło sąsiednie miasta i teraz kreuje rozwój regionu. W biurach wielkich korporacji siedzą tam "mózgi" decydujące o polityce firmy, a w laboratoriach naukowcy i inżynierowie obmyślają nowe wynalazki.

Tu są najlepsze uczelnie, najznakomitsze instytuty badawcze. Najmodniejsze sklepy, najnowocześniejsze galerie, najlepsze kina. To w metropoliach odbywają się międzynarodowe konferencje, które odwiedzają wielcy uczeni, prestiżowe festiwale z udziałem światowych gwiazd, tu spotykają się finansiści i bankowcy.

To tutaj ciągną zastępy młodych ludzi szukających swego miejsca w życiu. Prężni, kreatywni, dynamiczni. Rozpaleni energią metropolii wzmacniają ją własną siłą.

Taki jest Londyn, Frankfurt czy Toronto. W tych miastach, choć coraz bardziej rozrośniętych, dobrze się żyje. Dlaczego? Bo komunikacja chodzi jak w zegarku, są świetne połączenia z całym światem, przemyślana gospodarka odpadami. Do tego dbałość, by człowiek miał kawałek zieleni za oknem - skwery, parki, błonia.

W Polsce jedynym miastem, które może uchodzić za metropolię, jest Warszawa. W dodatku, jak podkreśla nawet prof. Michał Kulesza, twórca reformy metropolitalnej, w skali międzynarodowej dosyć niskiego rzędu. Można ją porównać z półmilionowym niemieckim Hanowerem.

Jednak to tutaj znajdują się siedziby polskich i zagranicznych firm.


Polecasz? Tak Nie
Polecane teksty:
(0) Brak komentarzy
Historia powszechna