profil

Przyczyny upadku cesarstwa Rzymskiego

poleca 81% 1834 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze
Upadek Cesarstwa Rzymskiego

W swoim referacie chciałbym przedstawić przyczyny upadku cesarstwa Rzymskiego. Cesarstwo rzymskie przez VII wieków było światową potęgą, której nikt ani nic nie było w stanie zniszczyć. Spowodowane to było sprawną i szybką aparaturą Urzędową, niezbyt liczną, ale bardzo dobrze wyszkoloną armia dzięki tym czynnikom Rzym stale rozwijał się ekonomicznie.

Jednak siła imperium była także jego słabością, gdy tylko jeden z czynników nie funkcjonował poprawnie nie pozwalał poprawnie pracować innemu. Jedna z początkowych i chyba najważniejszych przyczyn upadku cesarstwa rzymskiego był jego podział w 395 r. przez Teodozjusza wielkiego. Podział ten Doprowadził do Rozpadu wewnętrznego już wcześniej wyniszczonego przez korupcje, biurokracje oraz wysokie podatki cesarstwo rzymskie.

Większość stanowisk w państwie obejmowali niemający pojęcia o sprawowaniu władzy arystokraci, którzy kupowali stanowiska i zaszyty. Ułomności w sprawowaniu władzy, chciwość, i słabości kolejnych cesarzy doprowadziła do mniej lub bardzo absolutnej dyktatury jednak i ona nie była w stanie zapewnić porządku publicznego ani utrzymać wojsk w ryzach.

Następstwem tego okazały się wojny domowe między dowódcami legionów o zdobycie tronu. Skutkiem tego było osłabienie wojsk rzymskich i granic cesarstwa. Skutkiem tego było jeszcze większe rozchwiane ekonomiczne i zmniejszenie stabilności państwa, co ułatwiło barbarzyńcom podbój Rzymu.

Problemem Rzymu było także chrześcijaństwo, które miało ogromny wpływ na destabilizacje państwa, ponieważ w tak ogromnym państwie organ kościelny i państwowy nie są w stanie wspólnie, poprawnie funkcjonować. Wiec kryzys kulturowy też można wpisać w przyczyny upadku Imperium Romanum

Nie można zapomnieć o chorobach zarówno fizycznych jak i psychicznych, które wywołane zostały przez wszechobecny ołów wykonywano z niego sztućce. naczynia oraz Kanalizacje wodna. W roku 590 w Rzymie wybuchła epidemia dżumy, która jeszcze bardziej zdziesiątkowała ludność.

Państwo rzymskie zakazało rozrodu rodzin niewolniczych, co w bardzo dużym stopniu ograniczyło wielkość produkcji rolne, ponieważ głównie niewolnicy pracowali na ziemiach arystokracji. Częste Byty niewolników dodatkowo hamowały produkcje rolną.

Gdy te czynniki nałożymy na siebie wydaje się, że Rzym był o krok od upadku. Jednak Rzym nadal był w stanie odbudować swoja dawną potęgę, lecz do rozpadu wewnętrznego państwa doszedł kryzys zewnętrzny. Coraz czesterze stawały się najazdy ludów barbarzyńskich takich jak Germanowie, Hunowie, Goci, Wizygoci, Longobardowie, Słowianie. Wojska cesarstwa stały się słabe i wymęczone trwającymi wojnami. Nie mając żadnej przewagi technologicznej nad najeźdźcami byli zmuszeni do czysto fizycznej walki z bardziej witalnym i silniejszym przeciwnikiem. Jednak i tego można było uniknąć gdyby granice były chronione większa ilością wojsk.

Wyniszczone wojnami państwo chcąc się odbudować mieszało srebro z innymi metalami pomagało to jednak na krótki okres czasu. Skutkiem tego była większa ilość pieniędzy, lecz o dużo mniejszej wartości, co z kolei spowodowało wzrost inflacji.

Upadek cesarstwa rzymskiego zbliżał się dużymi krokami. Państwo, które było gigantyczną światową potęgom, której nikt nie mógł zagrozić obróciła się w nicości przez nieumiejętne sprawowanie władzy. wywołało to efekt domina. Źle sprawowana władza doprowadziła do wojen domowych, wojny do większych podatków, podatki do głodu ludność, głód do chorób i śmierci a następstwem tego była ograniczona produkcja rolna tak osłabione państwo było łatwym łupem dla najeźdźców, którzy w łatwy sposób mogli przejmować kolejne tereny. Historycy spierają się, co do daty upadku Imperium Romanum.

Podsumowując na upadek cesarstwa miał wpływ nie jeden czynnik, ale kilkanaście nakładających się na siebie problemów. Spowodowało to powolny upadek największego imperium tamtych czasów

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty

Ciekawostki ze świata