profil

Zanieczyszczenia wód.

poleca 87% 104 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

WODA
Wielkie znaczenie w życiu człowieka i wszystkich organizmów żywych spełnia woda, zwłaszcza woda słodka. Bez niej nasze istnienie jest niemożliwe.
Ludzie używają wody do różnych celów : do bezpośredniego spożycia, przygotowania posiłków, mycia, prania, czyszczenia.
W rolnictwie woda jest stosowana do nawadniania, podlewania roślin i pojenia zwierząt.
W przemyśle do produkcji energii elektrycznej i poruszania młynów, ponadto do chłodzenia maszyn i urządzeń, rozcieńczania i rozpuszczania barwników, produkcji celulozy i wielu innych wyrobów.

ZANIECZYSZCZENIA WÓD.

Problem zanieczyszczeń dotyczy nie tylko mórz i oceanów, ale przede wszystkim wód śródlądowych. Skażone bywają strumienie, rzeki, kanały, a także jeziora i stworzone przez człowieka sztuczne zbiorniki.
Często zanieczyszczona woda na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od wody czystej. Czynniki, które ją zanieczyściły niewidoczne są gołym okiem. Wyjątkiem są detergenty, które tworzą pianę, a także utrzymujące się na powierzchni wody oleje.


Rozróżnia się zanieczyszczenia punktowe dostające się do wód w jednym punkcie (głównie ścieki) i zanieczyszczenia obszarowe które dostają się do wód powierzchniowych i podziemnych na terenie dużego obszaru, np. środki stosowane w rolnictwie.

Największym potencjalnym trucicielem wód jest rolnictwo.
Nie przetworzony nawóz zwierzęcy (odchody) jest rozrzucany po polach. Pewna jego część zawsze zostaje spłukana do najbliższych zbiorników wodnych.. Zwierzęce odchody są 100 razy bardziej szkodliwe od tych , które przeszły przez oczyszczalnię ścieków.
Rolnictwo używa środków owadobójczych, roztoczobójczych, chwastobójczych, grzybobójczych oraz pielęgnacyjnych dla owiec, które zawierają ponad 450 aktywnie chemicznie składników niszczących mikrofaunę i mikroflorę.
Substancje te po pewnym czasie nieuchronnie trafiają do wód śródlądowych.

Innym bardzo ważnym źródłem zanieczyszczeń jest przemysł. Przemysłowe szkodliwe substancje to przede wszystkim metale ciężkie głównie ołów, miedź, chrom, kadm, rtęć i cynk..

Także kwaśne deszcze zanieczyszczają wodę. Spowodowane są one spalinami powstającymi w procesie spalania węgla i ropy.

Trucizny dostają się do wody różnymi drogami.
Niektóre bezpośrednio do wody, inne pośrednio, najczęściej w wyniku świadomych działań człowieka. Czasem dzieje się to przez przypadek, wskutek przecieków lub innych nieszczelności w systemach odprowadzających toksyczne ścieki.
Niektóre nawozy, zwłaszcza związki organiczne, rozkładają się latami, a przez ten czas wchodzą w ciąg łańcucha pokarmowego, wyrządzając po drodze wiele szkód w lokalnym ekosystemie.
Wypływające z akwenów hodowlanych ścieki zawierają środki farmaceutyczne, które są masowo stosowane w hodowli w celu zapobiegania chorobom, stają się coraz większym zagrożeniem dla ryb słodkowodnych.
Zwierzęce odchody dostając się do rzek i jezior, powodują katastrofalne zmiany w ekosystemie. Pewna część ludzkich odchodów dostaje się bezpośrednio do wód śródlądowych, powodując rozprzestrzenianie się wielu chorób zakaźnych
Woda zanieczyszcza się również z powietrza. Toksyczne związki przedostające do wody z powietrza są szczególnie szkodliwe. Jest to popiół, sadza, kurz i krople toksycznych cieczy oraz gazy, zwłaszcza dwutlenek siarki i podtlenek azotu. Wszystkie pochodzą z przemysłu jak i z rolnictwa. Dla środowiska są niebezpieczne zwłaszcza gazy, które po połączeniu z wodą tworzą kwasy: siarkowy i azotowy.




























OCHRONA WÓD .
Ochrona wód to działania techniczne i organizacyjno-prawne, których celem jest zachowanie lub przywrócenie wodom naturalnym pełnej przydatności jakościowej oraz utrzymanie równowagi bilansu wodno-gospodarczego kraju.

Najskuteczniejsza forma ochrony wód powierzchniowych przed zanieczyszczeniem jest redukcja ilości ścieków i ich oczyszczanie.
Prawo wodne ustala maksymalne wartości wskaźników zanieczyszczenia ścieków oczyszczonych odprowadzanych do wód lub do ziemi. Spełnienie tego warunku nie wystarcza do uzyskania pozwolenia na odprowadzanie ścieków wtedy, gdy ich ilość jest duża i w związku z tym duży jest ładunek odprowadzanych zanieczyszczeń lub istnieją warunki techniczne do lepszego oczyszczania ścieków. Stopień oczyszczenia ścieków oraz ich jakość ustala się tak, by woda odbiornika po przyjęciu zanieczyszczeń zachowała założoną klasę czystości.
Na zakłady przemysłowe odprowadzające nadmierne ilości zanieczyszczeń nakładane są kary pieniężne.
Organem uprawnionym do kontroli w tym zakresie jest Państwowa Inspekcja Ochrony Środowiska.

Wody naturalne w Polsce dzieli się na 3 klasy czystości. Przyjęty podział stanowi podstawę ochrony wód. Warunkiem zakwalifikowania wody do danej klasy jest nieprzekroczenie ustalonych dla tej klasy wartości wszystkich wskaźników zanieczyszczenia. Do I klasy czystości zalicza się wody, które mogą być używane do hodowli ryb łososiowatych, a po uzdatnieniu do picia; w II klasie znajdują się wody nadające się do hodowli ryb, zwierząt gospodarskich, rekreacji; III klasa czystości obejmuje wody przeznaczone do niektórych celów przemysłowych i rolniczych. Wody, które nie spełniają wymagań III klasy czystości mogą być użytkowane tylko do żeglugi.


Stan czystości wód można poprawić przez wprowadzanie nowych, czystszych technologii, zmniejszających ładunek zanieczyszczeń w ściekach, przez racjonalne stosowanie pestycydów oraz zastępowanie pestycydów toksycznych i trwałych mniej toksycznymi i łatwiej rozkładalnymi, przez produkcje substancji powierzchniowo czynnych ulęgających biodegradacji, nieodprowadzanie wód podgrzanych bezpośrednio do zbiorników wodnych.
Zanieczyszczeniu szczególnie chronionych wód — wód podziemnych — zapobiega się m.in. przez właściwą lokalizacje i eksploatacje wysypisk odpadów. Prawo wodne zabrania odprowadzania ścieków, nawet oczyszczonych, do wód podziemnych.





























Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut