profil

Przyczyny narodzin systemów totalitarnych w Europie

poleca 82% 1226 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Ustroje totalitarne były to ustroje całkiem przeciwne demokracji, najczęściej z systemem jednopartyjnym i dyktatorem na czele. Głównym powodem powstania tego systemu była I wojna światowa, a raczej jej koniec.

Dla Niemiec i Włoch niekorzystne były postanowienia traktatu wersalskiego, po I wojnie światowej. Niemcom, zabrały one duże obszary terytorium niemieckiego, które zostały przekazane państwom pokrzywdzonym przez Rzesze. Ponadto zredukowano armię, co wpłynęło na upadek gospodarki i niezadowolenie ludzi. Duża część społeczeństwa nie uznała porażki Niemiec i założyła typowo faszystowską partię NSDAP (Z Adolfem Hitlerem na czele), charakteryzującym się m.in. terrorem wobec przeciwników politycznych. Po "wybiciu" wszystkich niebezpiecznych ludzi, Hitler stanął na czele Rzeszy Niemieckiej, aby odzyskać należną pozycję w Europie.

Włosi z kolei wygrali wojnę, ale nie odnieśli z tego tytułu większych korzyści. Wszędzie runęła gospodarka, także u nich, więc wśród społeczeństwa szerzyły się nastroje rewolucyjne. Włoski parlament nie mógł okiełznać niezadowolenia ludności i powierzył władzę Mussoliniemu, który od tej pory miał decydujący głos w państwie.

Rosją zapanowali bolszewicy również przez upadek gospodarki, ale to jeszcze przed zakończeniem wojny. W czasie rewolucji do słabnącego kraju powrócił Włodzimierz Lenin, który poprowadził partię bolszewicką do władzy. Bolszewicy głosili dość radykalne hasła, ale np. "od każdego według jego zdolności, każdemu według potrzeb" spodobało się ludności, co zaowocowało rozwojem komunizmu w Rosji, a późniejszym Związku Radzieckim.

Podoba się? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta