profil

Racjonalne odżywianie, wpływ na organizm człowieka.

poleca 84% 1398 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

,,Racjonalne odżywianie i jego wpływ na funkcjonowanie organizmu”

W obecnej dobie wygląd człowieka w wielu przypadkach stanowi o jego powodzeniu życiowym. Smukła sylwetka, pogodny uśmiech to jeden z warunków sukcesu.

Na wygląd skóry, sylwetkę wpływa odżywianie. Ono decyduje o naszej energii życiowej i dobrym samopoczuciu. Codzienne pożywienie powinno zawierać ten rodzaj składników, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Konieczne jest dostarczanie białka, węglowodanów, tłuszczów, soli mineralnych, witamin i wody. Od dostarczania dostatecznej ilości białka zależy stan naszych włosów, skóry i paznokci.

Właściwe odżywianie oznacza przyjmowanie składników odżywczych, które:

- zapewniają dobrą sprawność umysłową i równowagę emocjonalną
- gwarantują dobrą kondycję
- zmniejszają ryzyko chorób
- uwzględniają maksymalną długość zdrowego życia

Racjonalne odżywianie to takie, które pokrywa całkowite zapotrzebowanie człowieka na wszystkie składniki niezbędne do rozwoju życia i zachowania zdrowia. Wszystkie składniki odżywcze są równie ważne i niedobór jednego z nich prowadzi do zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Zapotrzebowanie na poszczególne składniki pożywienia jest bardzo różne - od stosunkowo dużego na węglowodany, białka, tłuszcze do bardzo niewielkiego na witaminy, składniki mineralne. Zależy od płci, wieku, aktywności zawodowej, klimatu, trybu życiu, rodzaju wykonywane pracy, itd.

Przekroczenie zapotrzebowania kalorycznego prowadzi do nadwagi i otyłości. Są to zjawiska niekorzystne dla zdrowia człowieka, przyśpieszają choroby układu sercowo - naczyniowego, wywołują zmiany w wydzielaniu dokrewnym (cukrzyca), zmiany immunologiczne, itd. Nadwaga i otyłość to zjawiska niekorzystne dla zdrowia człowieka. Otyłość skraca życie o 10 - 12 lat. Pełna świadomość społeczeństwa może wpłynąć na zwalczanie złych, a nabywanie dobrych nawyków żywieniowych.

Zalecenia dla właściwego funkcjonowania organizmu :

1. Zachowywać odpowiednie proporcje poszczególnych składników pożywienia, ograniczyć tłuszcze na rzecz węglowodanów.
2. Najzdrowsze jest jedzenie częściej niż trzy razy dziennie (5 razy)
3. Jedzenie tyle, ile jest potrzebne do zachowania wagi odpowiedniej do naszego wzrostu i wieku.
4. Nie zapominać o witaminach.
5. Dostarczanie organizmowi odpowiednią ilość składników uniwersalnych.
6. Nie zapominać o odpowiedniej ilości wody.

Złe odżywianie prowadzi do wielu chorób np.
1. Anoreksji
2. Bulimii
3. Próchnicy zębów
4. Kamicy żółciowej
5. Osteoporozy
6. Otyłości
7. Szeregu chorób jelita grubego
8. Insulinoniezależnej cukrzycy
9. Różnego rodzaju nowotworów
10. Nieprawidłowościami układu krwionośnego np.
· nadciśnienia tętniczego lub miażdżycy z jej następstwami w postaci np. udaru mózgu, choroby niedokrwiennej serca, a nawet zawału

Odpowiednie odżywianie jest szczególnie ważne w okresie dziecięcym jak i w okresie dojrzewania. Tabela przedstawia liczbę kalorii, produkty, które powinny być zjadane w okresie 24 godz.

Wiek (lata) Niezbędne kalorie (kcal/24 h)b Tłuszcz (% całkowitej podaży kcal) Mleko/produkty mleczne Chude mięso/rośliny strączkowe (g/24 h) Owoce Warzywa Produkty zbożowe (g/24 h)e
1 900 30-40% 2 fil.f 42 1 fil. 3/4 fil. 56
2-3 1000 30-35% 2 fil. 56 1 fil. 1 fil. 85
4-8 1400 (chłopcy)1200 (dziewczęta) 25-35% 2 fil. 113 (chłopcy)85 (dziewczęta) 1,5 fil. 1,5 fil. (chłopcy)1 fil. (dziewczęta) 142 (chłopcy)113 (dziewczęta)
9-13 1800 (chłopcy)1600 (dziewczęta) 25-35% 3 fil. 142 1,5 fil. 2,5 fil. (chłopcy)2 fil. (dziewczęta) 170 (chłopcy)142 (dziewczęta)
14-18 2200 (chłopcy)1800 (dziewczęta) 25-35% 3 fil. 170 (chłopcy)142 (dziewczęta) 2 fil. (chłopcy)1,5 fil. (dziewczęta) 3 fil. (chłopcy)2,5 fil. (dziewczęta) 198 (chłopcy)170 (dziewczęta

W dzisiejszym świecie dużo ludzi żeby mieć ładną sylwetkę, mieć zdrowe włosy i paznokcie i ogólnie ładnie wyglądać stosuje różnego rodzaju diety. Należy pamiętać ze dieta powinna być indywidualna i skonsultowana z lekarzem. Stosując dietę należy pamiętać że:

Właściwa dieta to taka, która w pełni zaspokaja potrzeby żywieniowe osoby, która ją stosuje. To dieta, która dostarcza odpowiedniej ilości energii oraz wszystkich składników pokarmowych, a więc białek, tłuszczów, węglowodanów, witamin i minerałów. Ponieważ jednak znacznie różnimy się między sobą (płcią, wiekiem, masą ciała, aktywnością fizyczną, stanem zdrowia itp.) nasze potrzeby żywieniowe również nie są takie same. Np. kobiety potrzebują znacznie więcej żelaza i wapnia niż mężczyźni, a osobie pracującej fizycznie potrzeba jest więcej energii niż osobie o siedzącym trybie życia. Podczas wysiłku fizycznego gwałtownie rośnie zapotrzebowanie na energię. Spożywane tłuszcze powinny być głównie pochodzenia roślinnego (oleje). Bezpośrednio po wysiłku mamy niski poziom glukozy we krwi. Dlatego należy w miarę szybko spożyć lekkostrawny posiłek będący dobrym źródłem prostych węglowodanów.
Naczelną zasadą każdej diety powinno być urozmaicenie. Nie ma jednego, idealnego produktu, który zawierałby wszystkie składniki pokarmowe w optymalnych dla nas proporcjach Aby się upewnić, że spożywamy wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki odżywcze zapoznajmy się z piramidą zdrowia jako z podstawą wiedzy o prawidłowym odżywianiu. Jedzmy rekomendowaną ilość każdej z pięciu głównych grup produktów. Jeśli unikamy wszystkich pokarmów z jakiejś grupy, szukajmy wskazówek jak uzupełnić niedobory.
Zasada PIRAMIDY ŻYWIENIOWEJ jest prosta - wszystkie produkty spożywcze są podzielone na kilka grup. U podstawy piramidy znajdują się produkty, które powinny stanowić podstawę naszej diety( np. kasza, ryż makaron oraz warzywa). Im bliżej wierzchołka, tym mniej produktów z danej grupy powinniśmy spożywać. Najmniej, bo raz w tygodniu powinniśmy jeść słodycze, tłuste mięso czy boczek.

Zatem odpowiednie odżywianie ma bardzo ważny wpływ na organizm człowieka. Żeby długo cieszyć się zdrowiem należy właściwie się odżywiać.
Postępowanie wg. piramidy żywieniowej powinno nam zapewnić długie i zdrowe życie.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 5 minut

Ciekawostki ze świata