profil

Scharakteryzuj i oceń wkład Polski i Polaków w powstanie Unii Europejskiej

poleca 85% 239 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Polska miała duży wkład w powstanie Unii Europejskiej. Najpierw wyjaśnię w ogóle, czym jest Unia Europejska. UE to gospodarczo-polityczny związek demokratycznych krajów europejskich. Powstał on 1 listopada 1993r. na mocy Traktatu o Unię Europejską (Traktat z Maastricht). Unię utworzyły państwa-członków Wspólnot Europejskich (Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej, Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej), czyli Belgia, Dania, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Włochy i Wielka Brytania.

Pierwsze wydarzenie, które przyczyniło się do stworzenia Unii Europejskiej to chrzest Polski. W obrządku rzymskim przyjął go Mieszko I w 966r. Ochrzczenie Polski zrównało nasz kraj z innymi chrześcijańskimi krajami Europy. Nasze państwo mogło zawierać z nimi sojusze i przymierza. Również umocniło to znaczenie Mieszka I wobec innych chrześcijańskich władców oraz swoich poddanych.

Następnym wkładem Polaków, dzięki któremu bardziej zjednoczyliśmy się z Europą były zjazdy gnieźnieńskie, a w szczególności pierwszy zjazd w 1000r. zorganizowany przez Bolesława Chrobrego. Było to spotkanie cesarza niemieckiego Ottona III z polskim władcą Bolesławem Chrobrym. Otton III przybył do Gniezna z pielgrzymką do grobu św. Wojciecha. Wydarzenie to miało również charakter synodu kościelnego, podczas którego ogłoszono powstanie pierwszej na ziemiach polskich metropolii ze stolicą w Gnieźnie. Utworzenie metropolii zależnej bezpośrednio od Rzymu równało się wówczas uznaniu samodzielności i odrębności państwa. Zjazd symbolicznie oznaczał przyjęcie Polski do grona państw europejskich.

Kolejnym działaniem Polaków, dzięki któremu powstała Unia Europejska była walka z Zakonem Krzyżackim. Krzyżacy pod pretekstem nawracania państw niechrześcijańskich na chrześcijaństwo, zajmowali ich tereny, przeprowadzali łupieżcze najazdy, terroryzowali ludzi, palili wsie oraz mordowali kobiety i dzieci. Robili tak również w Polsce. Polacy z pomocą Litwinów dzielnie walczyli z Krzyżakami, wygrywając z nimi bitwę pod Grunwaldem (15 lipiec 1410r.). Dzięki tej wygranej bitwie Zakon przestał atakować Polskę i Litwę oraz zaczęli znacznie słabnąć. Gdyby nie ingerencja Polaków i Litwinów, Krzyżacy dalej by podbijali kolejne państwa Europy, przez co Europa rozdzielałaby się.

Walka Polaków w II wojnie światowej również przyczyniła się stworzeniu UE. Hitler chciał stopniowo zagarnąć dla Niemiec coraz więcej terenów Europy, a potem świata. W 1945r. posiadali już znaczne tereny Europy. W kwietniu 1945r nastąpiła całkowita klęska Niemiec w walkach z Rosją i Polską, co spowodowało podpisanie przez Niemcy aktu kapitulacji w Berlinie 8 maja 1945r.

Najważniejszym wkładem Polski w zjednoczenie się Europy była walka Polaków z komunizmem. Gdyby nie liczne strajki i zwycięstwo „Solidarności” w pamiętnych wyborach do sejmu kontraktowego w Polsce w 1989r. Europa do tej pory nie była zjednoczona. To właśnie „Solidarność” obaliła ustrój komunistyczny w Polsce i przyjęliśmy ustrój demokratyczny. W ślad za Polską inne komunistyczne kraje Europy (głównie środkowo-wschodniej). Od 9 listopada 1989r. zaczęto demontować mur berliński, który dzielił Niemcy na NRD (komunistyczne Niemcy) i RFN (demokratyczne). W ten sposób upadła komuna w Niemczech i znów stali się zjednoczonym krajem demokratycznym.

Wszystkie wymienione przeze mnie wydarzenia historyczne świadczą o dużym wkładzie Polaków i Polski w powstanie Unii Europejskiej. Polska jest jej członkiem od 1 maja 2004r. Głos Polski na arenie międzynarodowej i europejskiej jest ważny oraz jesteśmy partnerami gospodarczymi i politycznymi dla wielu państw Europejskich.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 3 minuty