profil

Geneza powieści "Zemsta" Aleksandra Fredry.

poleca 84% 749 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Autor i dzieło:
Aleksander Fredro(1793-1876) urodził się pod Przemyślu w bogatej rodzinie szlacheckiej. Dzieciństwo spędził na wsi i we Lwowie. Fredro był najwybitniejszym z krajowych romantyków, komediopisarzem, który przez lata nie miał sobie równych. Najświtniejsze dzieła pisarza powstały po 1830roku: "Pan Jowialski" , "Śluby Panieńskie" , "Zemsta" , 'Dożywocie".

Czas i miejsce akcji:
Trudno dokładnie określić miejsce akcji "Zemsty". Utwór rozgrywał się gdzieś na mazowieckiej prowincji, jakby obok wielkich wydarzeń historycznych. Gdzieś gdzie obok siebie życli ludzie wywodzący się z epokio saskiej i lat panowania stanisława Augusta, gdzie docierały też pierwsze zapowiedzi romantycznej obyczajowości, miód. Możliwe również, że zamek z komediii leżał w Galicji(Odrzykoń jest połozony obok Krosna)- akta procesowe właściecueli zamku w Odkrzyniu (Piotra Firleja i Jana Skotnickiego) pisarz adnalazł w dokumentach rodzinnych swojej żony Zofii Z Jabłonowskich Skarbkowej. Te zapisy były źródłem inspiracji fredry. W pierwszej połowie XVIIw Firlej zajmował zamek dolny, Skotnicki zaś tzw.górny. Sąsiedzi, bagaty wojewoda i znany pieniacz, toczyli długotrwały spór pełen komicznych zdarzeń, które Fredro przenósł w swoje czasy współczesne.
Niełatko także wskazać sam czas akcji. Niektórzy historycy literaryry uważają, że jest to koniec XVII wieku. Bez wątpienia akcja rozgrywa się w czasie, realiach znanych fredrze, nie w osległej przeszłości, toczy się na głębokiej prowincji na której "czas cofnął się i odwrócił lica".

Bohaterowie:
Reprezentanci trzech okresów w Zemście:
Czasy saskie>> Cześnik. Rejent, Dyndalski
Epoka stanisławowska>> Papkin, Podstolina
Bohaterowie preromantyczni>> Wacław, Klara
[ Cześnik Maciej Raptusiewicz, Rejent Milczek, Józef Papkin, Wacław Milczek, Klara Raptusiewicz, Podstolina( Hanna Czerpiesińska) Dyndalski POSTACIE EPIZODYCZNE:ludzie Cześnika: dworzanin Śmigalski, kuchmistrz Perełka

Budowa:
rpdzaj literacki: dramat
gatunek literacki: komedia

Plan wydarzeń:

1. Plany małżeńskie Cześnika.
2. Przybycie Papkina i wysłanie go do Podstoliny w roli swata.
3. Przyjęcie oświadczyn przez Podstolinę.
4. Potajemne spotkania Wacława i Klary.
5. Kłótnia i bójka o mur graniczny.
6. Przybycie Wacława do domu Klary.
7. Rozmowa Wacława z Podstoliną.
8. Oświadczyny Papkina.
9. Pozew sądowy Rejenta przeciw Cześnikowi.
10. Zmuszenie Wacława do małżenśtwa z Podstoliną.
11. Przybycie Papkina do Rejenta i wyzwanie na pojedynek.
12. Zwabienie Wacława do domu Cześnika - pisanie listu.
13. Ślub Wacława z Klarą.
14. Wizyta Rejenta u Cześnika.
15. Zgoda między przeciwnikami.

Podoba się? Tak Nie