profil

Bezpieczeństwo w sieci - referat

Ostatnia aktualizacja: 2020-10-13
poleca 82% 3147 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Bezpieczeństwo w sieci. Internet od jakiegoś czasu stał się dla świata pewnego rodzaju rozrywką. Składają się na nie blogi, komunikatory, strony z muzyką i krótkimi filmikami, gry i wiele wiele innych. Ale nie służy tylko do zabawy. Dla sporej części ludzkości jest przydatny w pracy, staje się użyteczny kiedy my, młodzi uczniowie mamy problem z dodatkową pracą na lekcje itp. Jednak by móc z tego korzystać bezpiecznie, musimy się wystrzegać zagrożeń płynących z sieci. Jest mnóstwo hakerów, którym zależy na tym, aby zniszczyć nasz komputer, ukraść dane z dysków itd.

Możemy tu wymienić
- Phishing - jest to sposób na kradzież poufnych informacji,numerów kart kredytowych. Złodzieje zazwyczaj zakładają strony przypominające te rzeczywiste, prawdziwe, których firmy istnieją. Zdarza się, że ktoś przyślę nam przyśle maila z prośbą o uaktualnienie danych. A my nie zwracając uwagi na podany adres, wysyłamy z nadzieją, że wszystko pójdzie dobrze. A tymczasem dane stają się własnością złodzieja, co ma swoje nieprzyjemne konsekwencje w przyszłości.
- Malware - wirusy! wirusy! wirusy! malware to złośliwe oprogramowanie, wszystko co jest w stanie wyrządzić krzywdę naszemu komputerowi. Zanieczyszczają komputer do tego stopnia, iż po jakimś czasie nie nadaje się on do użytku. Bardzo łatwo da się zauważyć, że do systemu przedostały się wirusy. Szybko spowalnia się praca, mamy problemy z uruchamianiem programów, występują błędy, znikają pliki oraz foldery, często się zacina, a przy łączu z Internetem 1mb/s, możemy stwierdzić, że ,,zmniejszyło’’ się ono do 254 kb/s.
- Nielegalne programy - często pobierane przez internautów (piractwo!) zawierają złośliwe wirusy opisane w poprzednim punkcie.
- Spyware - programy, których celem jest szpiegowanie zainfekowanego komputera, a następnie kradzież danych z komputera.

Co robić?
- Należy odłączyć komputer od Internetu.
- Jeśli komputer podłączony jest do sieci lokalnej, należy ją odłączyć.
- Jeśli nie można uruchomić komputera z dysku twardego (błąd przy starcie), należy spróbować uruchomić system w trybie awaryjnym lub przy użyciu dysku startowego systemu Windows.
- Przed podjęciem jakiejkolwiek czynności należy skopiować wszystkie ważne dane na dysk zewnętrzny (dyskietkę, płytkę CD, pamięć flash itd.).
- Należy zainstalować program antywirusowy, jeśli nie jest on jeszcze obecny w systemie.
- Należy pobrać najnowsze uaktualnienia antywirusowych baz danych. W miarę możliwości nie należy pobierać baz przy użyciu zainfekowanego komputera, lecz skorzystać z komputera znajomego lub znajdującego się w biurze, itp. Jest to istotne, ponieważ jeżeli zainfekowany komputer jest podłączony do Internetu, wirus może wysłać ważne dane osobom trzecim.
- Należy wykonać pełne skanowanie systemu.

Jeżeli wykryto wirusy
- Dobre rozwiązanie antywirusowe zawiera opcję leczenia zainfekowanych obiektów, poddania potencjalnie zainfekowanych obiektów kwarantannie oraz usunięcia robaków i trojanów.
- W niektórych przypadkach do odzyskania uszkodzonych danych niezbędne jest dodatkowe narzędzie. Należy odwiedzić stronę WWW producenta posiadanego programu antywirusowego i wyszukać informacje na temat wirusów, trojanów czy robaków, które zaatakowały komputer, a następnie pobrać dostępne narzędzia.
- Jeśli komputer został zainfekowany wirusami wykorzystującymi luki w Microsoft Outlook Explorer, można go całkowicie wyczyścić poprzez leczenie wszystkich zainfekowanych obiektów, a następnie dokonać skanowania i leczenia bazy danych klienta pocztowego. Złośliwe programy nie uruchomią się ponownie, jeśli wiadomości zostały zainfekowane przed rozpoczęciem skanowania. Należy również pobrać i zainstalować łaty dla Microsoft Outlook Express.
- Niestety, niektóre wirusy nie mogą zostać usunięte z zainfekowanych obiektów. Niektóre z nich mogą podczas infekcji uszkodzić informacje znajdujące się w komputerze w taki sposób, że nie można będzie już ich odzyskać. Jeśli nie można usunąć wirusa z pliku, należy bezwzględnie skasować ten plik.
Natomiast, jeśli komputer został zainfekowany poważnie, polecana jest oto ta strona: http://www.viruslist.pl/encyclopedia.html?chapter=articles&id

Kto jest po drugiej stronie?
Internet jest bardzo niebezpieczny. I aby nie wracać do tematu wirusów, trzeba tu tez zwrócić uwagę na to… kto jest po drugiej stronie. Tego nie wiadomo nigdy. Chyba, że jesteśmy pewni w 100%, że prowadzimy rozmowę z osobą nam znaną. Często bywa tak, że naiwni ludzie stają się ofiarami ,,Internetowych Przestępców’’. Internetowych tylko na pozór, ponieważ to, co się dzieję później wcale nie ma miejsca w sieci, a w naszym prawdziwych życiu. Mam na myśli pedofilii, powiedzmy wprost. Młode nastolatki z nudów wchodzą na czaty czy piszą z kim poprzez komunikatory, by zabić jakoś czas. Rozmawiają, rozmawiają, nabierają zaufania do rozmówcy, po czym widzą zdanie: ,,Może byśmy się spotkali?’’ Dziewczyny czasem bez zastanowienia zgadzają się, co nierzadko kończy się tragedią. Poza tym można tu również wspomnieć o tym, ile dziewcząt i nie tylko poczuło upokorzenie i przykrość widząc swoje bezpruderyjne zdjęcia na popularnej stronie internetowej. Nie zawsze są one prawdziwe, a przerobione w różnych programach graficznych. Natomiast często tego nie można wytłumaczyć innym. Do takich nieszczęść dochodzi bardzo, bardzo często.

By to nigdy nie spotkało Wasze dzieci trzeba kontrolować, pytać, ale nie w jakimś wielkim stopniu. Poza tym zablokować wejście na strony pornograficzne (może tam być wiele wirusów). Pociecha musi mieć pewność, że gdy opowie nam o takowej sprawie nie będziemy myśleć nic pochopnie. Trzeba uczyć by nigdy nie ufały nieznajomym.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty

Czas czytania: 5 minut