profil

Komputer - Historia i sposób działania oraz co to jest informatyka.

poleca 84% 938 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1.1a Informatyka

Informatyka to dziedzina nauki i techniki. Zajmuje się przetwarzaniem informacji - w tym technologiami przetwarzania informacji oraz technologiami wytwarzania systemów przetwarzających informacje.

1.1b HISTORIA KOMPUTERÓW

Historia maszyn liczących sięga dość odległych czasów.
* Pierwszą maszyną liczącą był ABAKUS (liczydło), był stworzony ponad 2500 lat temu przez Chińczyków. Przyrząd ten nadal jest stosowany w niektórych częściach świata. Osoby wyszkolone w jego obsłudze przy jego użyciu potrafią bardzo sprawnie przeprowadzić skomplikowane obliczenia.
* Proste maszyny liczące tworzyli rozwijali również: Wilhelm Schickard, Blaise Pascal i Gottfried Wilhelm Leibinz. Zanim jednak opracowano pierwsze komputery minęło jeszcze dużo czasu, jednakże dokonano wielu odkryć, które do dziś wpływają na pracę komputerów.
* W 1804 roku zostały wynalezione karty dziurkowane przez Josef Maria Jacquard'a. (Karta dziurkowana, karta perforowana - nośnik danych stosowany do zapisu informacji w maszynach z automatycznym przetwarzaniem danych. Używana do programowania komputera począwszy od ich konstrukcji aż do lat 80. XX wieku, stosowana współcześnie z papierową taśmą dziurkowaną.)
* W roku 1833 Charles Babbage planuje urządzenie, w którym karty dziurkowane sterują obliczeniami matematycznymi. Jego maszyna posiadała również: -pamięć dla liczb - jednostkę obliczeniową - jednostkę sterująca - pamięć dla programu. Te podstawowe części składowe są obecne również w dzisiejszych systemach komputerowych.
* Pierwsze elektryczne maszyny liczące powstały w latach trzydziestych XX w. Pierwszą osobą, która pokazała działający programowalny automat liczący był Konrad Zuse. Maszyna nazywała się ZUSE Z3 z oddzielną jednostką obliczeniową, oraz elektryczna pamięcią. Przedstawił także pierwszy język programowania ,,Plankalkül''.
* Mniej więcej w tym samym czasie w Stanach Zjednoczonych powstał programowalny automat liczący MARK K1, miał 16m dł., ważył 35 t. i zawierał 850 km. połączeń elektrycznych.
* Stworzenie ,, Electronic Integrator and Computer '' (ENIAC) w roku 1964 zapoczątkowało erę elektronicznych komputerów. Szybkość obliczeń w stosunku do urządzeń zbudowanych w oparciu o przekaźniki zwiększyła się 2000 - krotnie.
* John von Neumann wymyślił m.in. komputer wyczytujący rozkazy programu do pamięci elektronicznej. Pozwalał na automatyczne sterowanie wykonywaniem programu w zależności od wyników prowadzonych operacji. Wytworzenie pierwszego tranzystora było rewolucją w mikroelektronice. Wkrótce okazało się, że możliwe dzięki niemu będzie drastyczne zmniejszenie wymiarów komputerów, oraz znaczne wydłużenie ich żywotności.
* W połowie lat pięćdziesiątych: - stworzony został w Bell Labolatories (USA) pierwszy zbudowany wyłącznie na tranzystorach komputer (TRADIC). - Wprowadzona została technologia obwodów drukowanych. Od tego czasu historia rozwoju komputerów to czas ich miniaturyzacji. W 1958 roku wynaleziono technikę układów scalonych ( IC od ang. Integrated Circuit ). W nowoczesnych procesorach znajdują się na bardzo małych powierzchniach miliony tranzystorów.
* Ok. roku 1972 zaczęto łączyć obwody realizujące funkcje obliczeniowe z tymi odpowiedzialnymi za sterowanie. Powstał w ten sposób MIKROPROCESOR tworzący w raz z pamięcią kompletny system komputerowy.
* W roku 1997 firma Commmodore zaprezentowała pierwszy komputer przeznaczony dla osób prywatnych.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty