profil

Recenzja "Zdążyć przed zmrokiem" T. French

poleca 90% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Nie bez powodu książkę Tany French „Zdążyć przed zmrokiem” uznano za najlepszy debiut kryminalny 2007 roku. Powieść zdecydowanie odbiega od przewidywalnych, charakteryzujących się banalną treścią kryminałów. „Zdążyć przed zmrokiem” to książka w stu procentach przemyślana. Tana French w swojej książce nie tylko trzyma czytelnika w niesłabnącym napięciu, ale autentycznie i na każdym kroku zaskakuje.

Miejscem akcji jest małe miasteczko na południu Irlandii, Knocknaree. Na prowadzonych przez archeologów wykopaliskach na starożytnym kamieniu ofiarnym zostaje znalezione ciało dwunastoletniej dziewczynki. Dochodzenie w tej tajemniczej sprawie prowadzą funkcjonariusze Rob Ryan i Cassie Maddox. Zdarzenie wydaje się być o tyle beznadziejne, że przypomina sprawę dziwnego zaginięcia dwójki dzieci sprzed dwudziestu lat. Rozwikłanie zagadki zabójstwa utrudnia fakt, że uczestnikiem wydarzeń w starej sprawie zaginięcia dzieci jest detektyw Ryan. Rob musi zmierzyć się z potwornymi wspomnieniami sprzed 20 lat, jak i trudnościami związanymi ze śledztwem.

Tana French prowadzi narrację w niezwykle porywający sposób. „Zdążyć przed zmrokiem” choć budową i układem wydarzeń przypomina tradycyjny kryminał, tak naprawdę jest powieścią znacznie większego kalibru.

Przestrzeń, jaką autorka opisuje, jest niejako projekcją uczuć i emocji bohaterów, płaszczyzną, na której zdają się rozgrywać równoległe do opisywanych wydarzenia.Również bohaterowie powieści wydają się niezwykle prawdziwi. Autorka z niezwykłą dokładnością przygląda się wszystkim cechom swoich postaci. Buduje dzięki temu sieć intryg. French nie popada jednak w banał. Kiedy czytelnikowi zdaje się, że rozwikłał zagadkę, autorka błyskawicznie zmienia kierunek biegu opisywanych historii.

„Zdążyć przed zmrokiem” jest kryminałem wielowątkowym. Oprócz głównej historii – zabójstwa małej dziewczynki, prowadzona jest sprawa tajemniczego zdarzenia sprzed dwudziestu lat. Oprócz tego w książce pojawiają się także mniej istotne dla sprawy wątki. Tana French umiejętnie wszystkie te wątki łączy, uzyskując łatwy w odbiorze i klarowny kryminał.

Mogę zagwarantować, że „Zdążyć przed zmrokiem” jest niezwykle porywającą książką. Brutalna, tajemnicza zbrodnia, brak wyraźnych podejrzanych, ciągnące się i zmieniające tory śledztwo powinny zaspokoić oczekiwania najbardziej wybrednych czytelników. „Zdążyć przed zmrokiem” to przede wszystkim propozycja dla miłośników kryminałów, jak i fanów Tany French.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta