profil

Impresjonizm - cechy, malarstwo, rzeźba

Ostatnia aktualizacja: 2022-01-28
poleca 85% 1308 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

1. Impresjonizm był ruchem artystycznym, który pojawił się we Francji w 60. latach XIX stulecia i trwał do jego końca. Złotym okresem impresjonizmu były lata 1874–1886, kiedy to artyści tego kierunku działali jako grupa, wystawiając co jakiś czas swe prace na organizowanych przez siebie tzw. wystawach niezależnych. Impresjoniści stosowali dwie techniki malarskie: dywizjonizm i puentylizm.

2. Cechy impresjonizmu
● rezygnowano z konturów, modelunków i precyzyjnych szczegółów, w zamian koncentrowano się na uważnej obserwacji natury
● nie wygładzano śladów pędzla, lecz uwydatniano jego śmiałe i silne pociągnięcia, aby oddać w swych obrazach dynamizm natury
● zaprzestano stosowania czerni, do oddania cieni używano kolorów niebieskiego i brązowego
● preferowano bardzo kolorowe, przesycone światłem sceny przedstawiające zwykłych ludzi, bawiących się, pływających łódkami bądź wypoczywających na piknikach.
● zabierano sztalugi i malowano na otwartym powietrzu
● dążąc do uchwycenia wizualnych efektów migoczącego światła słonecznego, odkryto sekret warsztatu impresjonisty: umieszczano obok siebie plamki czystego koloru, dla uzyskania blasku i świetlistości
● pragnięto uchwycić ulotność i zmienność rzeczywistości
● tematyka: pejzaż, martwa natura, rzadziej kompozycje figuralne (scena rodzajowa, a także portret, akt).

Malarstwo impresjonizmu


a) we Francji:
● Claude Monet (1840-1926) – francuski malarz, jeden z twórców i czołowych przedstawicieli impresjonizmu. W 1874 wystawił w atelier Nadara słynny obraz „Impresja” - wschód słońca, od którego to obrazu pochodzi nazwa kierunku impresjonistycznego. Twórca także takich obrazów, jak:
„Maki w pobliżu Argenteuil”
„Japoński mostek” (cykl - 4)
„Lilie wodne” (cykl)
„Impresja”
„Katedra w Rouen” (cykl - 6)

● Édouard Manet (1832-1883) – francuski malarz, jeden z najwybitniejszych malarzy XIX wieku. Uważany za jednego z prekursorów impresjonizmu, współpracował i wystawiał ze znanymi impresjonistami. Namalował m.in.: „W łodzi”, „Claude Monet pracujący na swej łódce w Argenteuil”, „Bar w Folies-Bergere” oraz
„Śniadanie na trawie”
„Olimpia”

● Berthe Morisot (1841-1895), malarka francuska, czołowa przedstawicielka impresjonizmu. Mimo szyderstw z jakimi spotykała się w tamtych czasach sztuka kobiet, Berthe potrafiła utrzymać się na swej artystycznej drodze. Namalowała m.in.: „Letni dzień” oraz
„Kołyska”
„Port w Lorient”

● Camille Pissarro (1830-1903) - francuski malarz impresjonistyczny pochodzenia żydowskiego. Znany jako "ojciec impresjonizmu" malował sceny wiejskiego życia, szczególnie pejzaże i wieśniaków pracujących na polu, a także scenki z Montmartre. Twórca takich obrazów jak:
„Odpoczynek wśród drzew”
„Przymrozek”

● Georges-Pierre Seurat (1859-1891) - francuski malarz, założyciel stylu malarskiego - neoimpresjonizm. Jego dzieło neoimpresjonistyczne Niedzielne popołudnie na Grande Jatte stało się jednym z najważniejszych dzieł malarstwa XIX wieku. Namalował:
„Niedzielne popołudnie na Grande Jatte”
„Kąpiel w Asnieres”

● Edgar Degas (1834-1917) – impresjonistyczny malarz i rzeźbiarz francuski. Początkowo malował historyczne i współczesne sceny rodzajowe, konie i sceny sportowe, w czym można zauważyć wpływy Maneta. Namalował: „Tancerka”, „W kawiarni pijąca absynt” oraz
„Niebieskie tancerki”
„Baletnice w różu”

● Alfred Sisley (1839-1899) - francuski malarz impresjonista pochodzenia brytyjskiego. Na swych obrazach Sisley przedstawiał najczęściej pejzaże okolic Paryża oraz podparyskie miasteczka.
„Dworzec w Sevres”
„Gospodarstwo w Sablons”
„Most w Villeneuve-la-Garenne”

● Pierre-Auguste Renoir (1841-1919) – malarz i rzeźbiarz francuski. Karierę artystyczną zaczynał od dekorowania porcelanowych zastaw stołowych. W twórczości malarskiej koncentrował się na portretach dzieci i kobiet, aktach oraz martwych naturach. Współtwórca i jeden z czołowych przedstawicieli impresjonizmu.
„Bal w Moulin de Le Galette”
„Śniadanie wioślarzy”
„Pałac św. Marka w Wenecji”
„Taniec w mieście”
„Naga kobieta w słońcu”
„Taniec na wsi”

b) w USA:
● Mary Cassatt (1844-1926) - amerykańska malarka, przedstawicielka impresjonizmu. Autorka subtelnych portretów kobiet i dzieci. Namalowała takie obrazy jak: „W teatrze” oraz
„Dziewczynki bawiące się na plaży”
„Margot w błękicie”

c) w Polsce:
● Aleksander Gierymski (1850-1901) - polski malarz, tworzący w XIX wieku. Patrzył on na świat chłodnym okiem naturalisty, ale temperament miał bardzo burzliwy. Twórca takich obrazów jak:
„Śniadanie w altanie”
„Wieczór nad Sekwaną”

● Władysław Podkowiński (1866-1895) – polski malarz i ilustrator, prekursor polskiego impresjonizmu. Uprawiał malarstwo olejne. Malował pejzaże, sceny figuralne, portrety, obrazy symboliczne. Namalował: „W ogrodzie”, a także
„W ogrodzie przy klombie”
„Sad w Chrzęsnem”

● Józef Pankiewicz (1866-1940) - polski malarz i grafik. Nawiązujący do impresjonizmu Targ na kwiaty przed kościołem Św. Magdaleny w Paryżu spotkał się z nieprzychylnym odbiorem polskiej krytyki i publiczności, która doradzała malarzowi wizytę u okulisty.
„Targ na kwiaty przed kościołem
„Port w Concarneau”
„św. Magdaleny w Paryżu”

● Olga Boznańska (1865-1940) - polska malarka okresu Młodej Polski, głównie portrecistka. Malowała głównie portrety, studia figuralne, kwiaty, pejzaże i wnętrza. Indywidualny styl malarski Olgi Boznanskiej był wynikiem swobodnej interpretacji zasad impresjonizmu, z którego przejęła rozjaśnioną gamę barwną, miękki, roztopiony w szaromglistej atmosferze rysunek i fakturę obrazu, zachowując koloryt lokalny. Namalowała m.in.:
„Srebrzysta dziewczynka”
„Dziewczynka z chryzantemami”
„Imieniny babuni”

● Leon Wyczółkowski (1852-1936) - polski malarz, grafik i rysownik, jeden z czołowych przedstawicieli okresu Młodej Polski w nurcie malarstwa realistycznego. Początkowo zamierzał poświęcić się malarstwu historycznemu, lecz po pobycie w Paryżu zmienił swoje zainteresowania i wykorzystywał pewne rozwiązania impresjonizmu, malując pejzaże i sceny rodzajowe z silnymi efektami świetlnymi. Namalował:
„Wesołe pacholęta”
„Orka na Ukrainie”

4. Rzeźba impresjonizmu:
● August François-René Rodin (1840-1917) – francuski rzeźbiarz. W swoich pracach łączył elementy symbolizmu i impresjonizmu. Był prekursorem nowoczesnego rzeźbiarstwa. Jego dzieła to: „Wiktor Hugo”, „Ona i on”, „Sen”, „Denae”, a także
„Brama piekieł”
„Myśliciel”
„Mieszczanie z Calais”

● Camille Claudel (1864-1943) - francuska rzeźbiarka. Rzeźby Claudel były niezmiernie dynamiczne, wykonywane na ogół w kamieniu i brązie. Jej dzieła to:
„Sakountala”
"Deep Thought"
“Walc”

● Konstanty Laszczka (1865-1956) - rzeźbiarz, malarz i grafik, profesor i rektor ASP w Krakowie. Stworzył m.in.:
„Głowa kobiety”
„Opuszczony”

Zdjęcia w załączniku

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

Dzięki wielkie ;D

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 5 minut