profil

Lodowce i lądolody

Ostatnia aktualizacja: 2024-01-24
poleca 85% 214 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Lodowiec: Ewolucja, Kształtowanie, i Klasyfikacja


Lodowiec to imponujące i trwałe nagromadzenie lodu, powstałe w wyniku przekształcenia śniegu. Aby taki gigantyczny twór mógł powstać, konieczne są dwa kluczowe warunki: trwałość i odpowiednie ukształtowanie terenu.

Trwałość lodowca, choć zdaje się być stała, to w rzeczywistości lód jest w ciągłym ruchu. Pod wpływem ciśnienia generowanego przez masy śniegu i firnu, lód lodowcowy jest wyciskany i przemieszczany poza obszar zasilania. Szczególnie dynamiczny ruch obserwuje się na lodowcach Grenlandii, gdzie przemieszczają się one z imponującą szybkością od 1000 do 1300 metrów na rok.

Pod względem morfologii, lodowce dzielimy na:

a) Pokrywy i Czapeczki Lodowe: Rozciągają się zazwyczaj na dużych, zwartej powierzchni. Charakteryzują się ruchem w różnych kierunkach.

b) Lodowce Górskie i Dolinne: Wypełniają doliny, posiadając wyraźne ukierunkowanie.

c) Lodowce Przedgórskie: Jęzory spływające dolinami łączą się, tworząc pokrywę lodową na przedpolu. Na chłodnych wodach dochodzi do zamarzania, powstając lód morski znany jako pak lodowy.

Podsumowując:

1. Warunki Powstawania: Lodowce formują się tam, gdzie opady śniegu przewyższają jego ubytki związane z topnieniem i sublimacją, a równocześnie ukształtowanie terenu sprzyja akumulacji lodu.

2. Lodowce Szelfowe: To lodowce spływające z obszaru lądowego na wody oceaniczne, umiejscowione na obszarze szelfów kontynentalnych.

3. Pak Lodowy: Jest to lód powstały w wyniku zamarzania wody morskiej.

4. Zmarzlina: Woda gruntowa zamarza, tworząc trwałą zmarzlinę, gdy temperatura powietrza spada poniżej zera.

Dzięki tym procesom lodowce stają się fascynującymi uczestnikami dynamicznych zmian na powierzchni Ziemi.

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie
(0) Brak komentarzy

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta