profil

Zbigniew Wąsiel

poleca 94% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Rzeźbiarz. Urodził się 29 stycznia 1966 roku w Chrzanowie.
W latach 1982- 1987 uczył się w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku na Wydziale Rzeźby. Dyplom uzyskał w 1993 roku w pracowni prof. Edwarda Sitka. Uprawia rzeźbę figuratywną, alegoryczną na pograniczu abstrakcji, prace realizowane są głównie w mosiądzu i brązie; tworzy także instalacje i video obiekty według własnych technik.

Bierze czynny udział w trójmiejskim życiu artystycznym. W roku 2000 współtworzył galerię „Na wieży” w Gdańsku. W latach 2001- 2004 współpracował z „Galerią 78” w Gdyni. Był organizatorem i uczestnikiem wielu inicjatyw artystycznych, w tym ponad stu dwudziestu wystaw zbiorowych oraz indywidualnych, nie tylko na terenie Trójmiasta, także w wielu miejscach w Polsce i za granicą (m. in. w Holandii, Niemczech, Turcji, Szwecji, na Litwie, we Francji i Włoszech).
Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych m.in. w Muzeum Miasta Gdyni, Muzeum Narodowym w Gdańsku, Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, Pomorskim Towarzystwie Zachęty Sztuk Pięknych, Centro Dantesca w Rawennie we Włoszech i prywatnych w kraju i za granicą. Mieszka i pracuje w Gdańsku.

Postawa artystyczna Zbigniewa Wąsiela wyraża się, między innymi, w tym, iż nie skupia się on na jednej dziedzinie twórczości, jednym sposobie przedstawiania czy jednym stylu, nie jest także wierny jednemu materiałowi rzeźbiarskiemu. Tego artystę intryguje mnóstwo spraw, zagadnień, stąd taka różnorodność środków wypowiedzi i stawianych sobie zadań twórczych.
Jednym z jego pierwszych, znaczących działań artystycznych był udział w projekcie pt. „KAPSUŁA CZASU”, którego był również współautorem. Akcja ta miała początek w Gdańsku 3 maja 1991 roku, kiedy w podróż po Polsce wyruszył samochód marki „Syrena”, by zebrać „ […] listy, taśmy, informacje i przedmioty mówiące o ludzkich nadziejach i aspiracjach dotyczących przyszłości Polski. […] Powyższy projekt ma na celu podjęcie dialogu z przyszłością oraz opisanie czasów przeszłych i obecnych. […] ” Po odbyciu podróży „syrenkę” zamknięto kopułą ochronną i tak powstała swego rodzaju „Rzeźba Pomnik” zwana „KAPSUŁĄ CZASU”. W tej formie miała pozostawać do roku 2016 i oczekiwać 25 lat na uroczyste otwarcie…

Załączniki:
Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 1 minuta