profil

Referat o Niemczech

poleca 84% 1001 głosów

Treść Grafika
Filmy
Komentarze
Niemcy

(Flaga Herb)
Niemcy rozciągają się między Morzem Północnym i Bałtyckim na północy a Alpami na południu. Graniczą na północy z Danią, na wschodzie z Polską, na południowym wschodzie z Czechami, na południu z Austrią i Szwajcarią, a na zachodzie z Francją, Luksemburgiem, Belgią i Holandią. (Niemcy w Europie)
(Mapa Hipsometryczna)
Stolica: Berlin
Powierzchnia 357 114 km² ( niewiele większa od powierzchni Polski)
Gęstość zaludnienia 230 osób/km²
Jednostka monetarna euro
Szef rządu: kanclerz federalna Angela Merkel (Gmach Parlamentu)
Religia dominująca: katolicyzm 31,2%

Pod względem politycznym Republika Federalna Niemiec jest państwem związkowym, obejmującym 16 krajów.
Na terenie Niemiec znajdują się duże złoża węgla kamiennego i brunatnego. W północno-zachodniej części Państwa i na morzu Północnym wydobywana jest ropa naftowa i gaz ziemny. Oprócz tego w strefie Średniogórza, występują rudy żelaza, miedzi, cynku i ołowiu, a na Nizinie Niemieckiej i w Bawarii soli kamiennej.

Niemcy, mimo zaobserwowanych problemów gospodarczych w latach 2003-2005, wciąż utrzymują się na trzecim miejscu wśród największych potęg gospodarczych świata. Do najlepiej rozwiniętych gałęzi przemysłu należą: przemysł elektromaszynowy, rafineryjny, energetyczny oraz hutniczy i chemiczny. Na całym świecie cenione są także niemieckie wyroby z dziedzin przemysłu odzieżowego (Adidas) a także z dziedzin optyki.
Cechą niemieckiej gospodarki jest duża koncentracja produkcji i kapitału. Główne koncerny niemieckie należą do największych na świecie: Daimler Benz (samochodowy), Volkswagen (samochodowy), Siemens (elektroniczny), Veba (wielobranżowy), Bayer (chemiczny)
Warto zobaczyć:
Heidelberg (Heidelberg) - Stare i piękne miasto o bogatej studenckiej tradycji, obfitujące w ciekawe miejsca i korporacje studenckie, którzy kontynuują najstarsze uczelniane zwyczaje.
Europa-Park (EuropaPark ) drugi najpopularniejszy park rozrywki w Europie, zaraz po paryskim Disneylandzie. Park znajduje się w miejscowości Rust, w południowo-zachodnich Niemczech. Otwarto go 12 lipca 1975, w 2007 park odwiedziło około 4 milionów osób.
W parku znajduje się wiele atrakcji reprezentujących kraje europejskie takie jak: Niemcy, Francję, Szwajcarię, Włochy, Holandię, Rosję, Hiszpanię, Grecję, Portugalię, Anglię czy też państwa skandynawskie, poznając przy tym ich kulturę i tradycję. Park oferuje atrakcję zarówno dla dzieci jak i dorosłych.
Jedną z największych atrakcji parku stanowi kolejka górska Silver Star. (EuropaPark2)
Brama Brandenburska jako symbol pokoju i wolności (Brama Brandenburska) (Brama Brandenburska nocą)

CIEKAWOSTKI
• W Niemczech jest ponad 300 gatunków chleba i ponad 6 tysięcy gatunków piwa. Niemcy to piwosze, każdy z nich wypija ponad 100 litrów tego trunku rocznie
• Niemcy są krajem mającym największe zagęszczenie teatrów operowych.
• Z Niemiec wywodzi się zwyczaj strojenia choinki.
• Niemcy bardzo intensywnie świętują karnawał.
• Ponad 20 mln mieszkańców Niemiec (ok. 25%) to emeryci i renciści.
• Słowo "Niemcy" pochodzi ze słowiańskiego określenia "niemi", gdyż z przyczyn oczywistych Słowianie nie rozumieli co mówią do nich ludy germańskie.

TE NAZWY W NAWIASACH TO SĄ PLIKI ZAŁĄCZONE W ZAŁĄCZNIKU. MOŻNA JE POKAZAĆ.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty