profil

Jak rozumiesz stwierdzenie Jana Miodka- mądrze i pięknie żyć to dobrze wybierać i kochać drugiego człowieka?

poleca 85% 103 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Temat: „Jak rozumiesz stwierdzenie Jana Miodka- mądrze i pięknie żyć to dobrze wybierać i kochać drugiego człowieka?”

Każdy z nas marzy i dąży do życia, które będzie zawierało w sobie miłość, poczucie bezpieczeństwa, życie, w którym będziemy otoczeni rodziną, przyjaciółmi, życzliwością. „Co to znaczy kochać drugiego człowieka?”- pytanie dla wielu z nas czysto retoryczne, gdyż bywa tak, iż nie zastanawiamy się nad istotą faktu, jak ważna jest dla nas druga osoba, dla naszego istnienia, uczuć. W mojej rozprawce pragnę poruszyć stwierdzenia Jana Miodka: „Mądrze i pięknie żyć to dobrze wybierać i kochać drugiego człowieka” i odnaleźć głębię, jakie zawierają się w sobie te słowa, z którymi się zgadzam i utożsamiam.
Po pierwsze, chcę się skupić na rodzinie. Jest ona przekaźnikiem naszego wychowania. Już od chwili, kiedy zaczynamy poznawać świat, otoczenie, w którym żyjemy, dostrzegamy zachowania osób bliskich. Starają się oni nas nauczyć, że nie należy niszczyć rzeczy, dręczyć zwierząt, czy też nieodpowiednio zachowywać się w stosunku do osób w naszym otoczeniu. Chcą nas nauczyć, na czym polega dobre wychowanie i kultura, którą powinien posiadać każdy człowiek. To właśnie rodzina uczy nas wszystkich zasad i zachowań, abyśmy w przyszłości stali się dojrzałymi i odpowiedzialnymi ludźmi. Uważam, że jest to bardzo ważne i potrzebne.
Po drugie, chciałbym zwrócić uwagę na takie cechy jak tolerancja, empatia, miłość, czy zrozumienie, które powinny być nieodłącznym elementem naszego życia, a niestety zatraciły one swoją jakże ważną wartość w obecnym świecie. To my, ludzie, powinniśmy dążyć do tego, aby te cechy stały się naszym życiowym priorytetem. Czyż nie miło i przyjemnie jest żyć
w zgodzie z drugim człowiekiem? Powinniśmy dbać o innych, tak, jak dbamy o siebie. Dobroć i szacunek, jaki ofiarujemy innym ludziom, pozwolą nam żyć w zgodzie z samym sobą.
Ostatnim, ważnym argumentem jest kwestia wyboru- wyboru mądrego i godnego życia. Każdy człowiek ma prawo wyboru, jeśli chodzi o kształtowanie własnego bytu. To tylko i wyłącznie zależy od nas, jak pokierujemy własnym życiem. Droga ta nie jest łatwa, często potykamy się, popełniamy błędy, ale ważne jest, abyśmy wyciągali z tego odpowiednie wnioski i cały czas dążyli do pielęgnowania w nas miłości i dobroci. Warto czasami rozejrzeć się wokół siebie, czy w najbliższym otoczeniu nie znajduje się ktoś, kto potrzebuje pomocy, czy chociażby okazania zainteresowania i życzliwości. Nie pozwólmy, by w pędzącym obecnie świecie nie ominąć także tego, co niesie ból, płacz
i tęsknotę.
Podsumowując swoje argumenty mogę jasno stwierdzić, iż mądre i piękne życie oraz uczucia miłości i przyjaźni to jak najbardziej pozytywne rzeczy, jakie mogą nas spotkać. Musimy, wręcz powinniśmy zadbać o nas samych, nasze dzieci i wnuków, aby czuli się bezpiecznie i mogli się rozwijać tak, jak tego będą chcieć. Celnym określeniem jest: „Mądrość musisz sam z siebie własną wydobyć pracą”, Adama Mickiewicza, które mówi o tym, żebyśmy pracowali wytrwale, a osiągniemy mądrość, miłość, szczęście. Kiedy się tak stanie, będziemy mogli czuć się z siebie dumni, wiedzieć, że naszym potomkom nie będzie trudno?

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 2 minuty