profil

Jak mówić dziś o patriotyźmie, jak "sprzedać" Polskę?

poleca 85% 558 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Jak mówić dziś o patriotyźmie, jak „sprzedać” Polskę?

Patriotyzm dziś jest mniej dostrzegalny niż kiedyś. Dawniej patriotą nazywany był człowiek, który gotowy był oddać własne życie dla dobra swej ojczyzny. Patriota 200 lat temu był częstym uczestnikiem w bitwach na rzecz swego kraju, z dumą obnosił się swą polskością. Niestety dzisiaj niektórzy młodzi ludzie wstydzą się tego, że pochodzą z Polski. Tego w żaden racjonalny sposób nie można wytłumaczyć.
Ktoś by mógł powiedzieć, że jest to walka i oddanie życia za ojczyznę lecz nie, patriotyzm to coś więcej. Jest to pamięć o wielkich Polakach, którzy za tą Polskę walczyli i za nią oddali życie. Dzisiejszy patriotyzm objawia się szacunkiem dla godła, hymnu, języka polskiego i historii. Szacunek do języka w obecnych czasach jest bardzo ważny. Wielu młodych ludzi okalecza język polski poprzez wtrącanie do niego obcych wyrazów, pochodzących z innego języka, najczęściej z angielskiego. Również używanie wulgaryzmów jest „strasznym ciosem” dla języka ojczystego. Przejawem patriotyzmu jest także szanowanie polskiej kultury i tradycji. Dziś wdzięczność za tych co walczyli za naszą ojczyznę okazywana jest podczas różnych uroczystości np. 11listopada Święto Odzyskania Niepodległości- Najważniejsze polskie święto narodowe związane z odzyskaniem w 1918 roku , po 123 latach zaborów, niepodległości.
W roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy. Na czas najważniejszych narodowych uroczystości w dniu pamięci wydarzeń historycznych wywieszane są flagi. W kościołach odprawiane są uroczyste Msze, odbywane są pochody w których uczestniczy cały naród. Jeśli chcemy zostać patriotami, nie powinniśmy naśmiewać się ze sposobu obchodzenia różnych ważnych świąt czy zabaw regionalnych. Przecież nie tylko nasz kraj ma różnego rodzaju stroje ludowe. W Austri ludzie w tak ważne dni zakładają odświętne stroje ludowe. Patriotą jest również człowiek, który bierze udział w wyborach. Dzięki niemu państwo polskie może być zarządzane w mądry i przewidywalny sposób przez kompetentnych przedstawicieli naszego narodu. Bardzo ważnym, a często pomijanym przez ludzi czynnikiem, kształtującym patriotę jest dbanie o wspólne mienie. Dbanie, czyli nie niszczenie ławek w parku, nie zaśmiecanie ulic i lasów odpadkami, nie rysowanie po murach, ale troska o dobro wspólne, to jest staranie się o to, by w naszych lasach, szkołach, miastach było jak najczyściej i jak najpiękniej.
Dziś wiele osób zastanawia się nad pojęciem patriotyzmu, jego istnieniem. Podam przykład gdzie temat patriotyzmu rozważa Ksiądz biskup [Tadeusz Pieronek].
Uważa on iż pojęcie patriotyzmu stale ewoluuje.
,,W Polsce znane były trzy nurty. Pierwszy – tradycyjny, choć przedziwny, oparty na demokracji szlacheckiej. Drugi – romantyczny, uważał, że dla kraju należy oddać wszystko, nie licząc się z kosztami. No i endecki, który poszedł w kierunku nacjonalizmu. On z kolei uważał, że należy robić wiele, nawet z naruszeniem wszelkich zasad. Jestem przekonany do mieszanki patriotyzmu szlacheckiego z romantycznym. Jeśli nie mamy zakorzenienia, to jesteśmy ludźmi nigdzie nie osadzonymi. A naród nie mający odniesienia do swych korzeni jest zbiorowiskiem bez twarzy. Ale należy też pamiętać, że zawsze nadużywano patriotyzmu. Jeśli patriotyzm jest prawdziwy, to nie może służyć do usprawiedliwania pewnych działań. Bo prawdziwy wyważa dobro ojczyzny z dobrem ludzi; w tym i innych narodów”.

Przejawy dojrzałego patriotyzmu:
Patriotyzm, na co dzień to solidne wypełnianie podstawowych obowiązków obywatelskich, jak np. pełnienie służby wojskowej, płacenie podatków, ochrona środowiska, własności i zasobów naturalnych własnego kraju, aktywna troska o honor ojczyzny i dobre imię rodaków. Dojrzały patriotyzm wyraża się jednak w jeszcze bardziej osobisty i konkretny sposób. Podstawowym przejawy współczesnego patriotyzmu to
1.Znajomość historii, tradycji i wartości narodowych
Tak, jak nie można w sposób konkretny i dojrzały kochać ludzi, których nie znamy, tak też nie można kochać i wspierać ojczyzny, jeśli jej nie znamy lub jeśli nie rozumiemy jej aktualnej sytuacji i potrzeb. ważnym przejawem patriotyzmu jest interesowanie się własną ojczyzną, dobra znajomość jej historii i kultury, tradycji i wartości, a także obecnych uwarunkowań i potrzeb. Czytanie mądrych publikacji na ten temat, rozmowy o tradycjach i zwyczajach, znajomość wysiłku i dorobku poprzednich pokoleń Polaków, poznawanie życiorysów wyjątkowych rodaków, respektowanie świąt narodowych, znajomość dat i wydarzeń istotnych dla losów ojczyzny to postawy, bez których patriotyzm nie byłby możliwy.
2. Troska o osobisty rozwój
Patriotyzm oznacza troskę danego człowieka o własny rozwój, o zdrowie fizyczne, o dojrzałość psychiczną, moralną, duchową i religijną.
3. Troska o rodzinę
Kolejnym przejawem patriotyzmu jest troska o rodzinę: tę, w której wzrastamy i tej, do której założenia się przygotowujemy. Jakże zagrożony jest los takiego kraju i narodu, w którym rodziny są nietrwałe, rozbite, biedne materialne czy duchowo, patologiczne, wrogo nastawione do dzieci, niezdolne do tworzenia klimatu bezpieczeństwa oraz do mądrego wychowania młodego pokolenia.
Silna rodzina jest niezawodną podstawą silnej ojczyzny. troska o dobre przygotowanie się do założenia trwałej rodziny i o mądre wychowanie swoich przyszłych dzieci jest jednym z najważniejszych przejawów patriotyzmu.
4. Kompetentna aktywność zawodowa
Współczesny patriota to ktoś, kto dba o swoje solidne wykształcenie i kompetencje na rynku pracy. To także ktoś, kto jest przedsiębiorczy, zdolny do podejmowania własnych inicjatyw, do tworzenia miejsc pracy, do owocnej współpracy z innymi rodakami.
5. Rozważna aktywność społeczna i polityczna
Jak „sprzedać” Polskę? Jak sprawić by patriotyzm wśród Polaków a przede wszystkim wśród młodzieży miał większe zainteresowanie?

Należy tą wiedze przekazać tak aby ona nie była odebrana w sposób nudny. Jednym ze sposobów jest min.. pobyt w muzeum np. Muzeum Powstania Warszawskiego, które zachwycająco ukazuje dawną rzeczywistość. To nie jest normalne muzeum w którym nie można nic ruszyć, gdzie jesteśmy cały czas ostrzegani „Nie dotykać eksponatów”, możemy tu zapomnieć o gablotkach, wiecznie znudzonych pilnujących porządku. Tam trzeba wszystkiego dotknąć, wejść, przyłożyć ucho... 300 tys. zwiedzających w ciągu roku robi wrażenie. Dziennikarka Natalia Budzyńska opowiada o sobie, że weszła do Muzeum Powstania Warszawskiego jako anarchistka, a wyszła jako patriotka.

By wiedza o wydarzeniach historycznych była większa wśród młodzieży należyty przekaz mają filmy. Aby temu zapobiec, by poszerzać wiedze o osobach godnych zapamiętania .

Polski film, zarówno kinowy, jak i telewizyjny, po prostu nie miał młodemu widzowi nic do zaoferowania. Uważano, że nikogo nie interesują historyczne widowiska, więc lepiej produkować telenowele. Dopiero „Katyń”, który okazał się sukcesem artystycznym i finansowym, zmienił podejście do podobnych produkcji. W roku 2007 film Wajdy obejrzało 2 735 777 widzów.
Młodzież ma szansę dowiedzieć się w kinie tego, czego nie dowiedziała się w szkole.
Co nieco w tym temacie usiłuje też zrobić telewizja publiczna. Okazało się, że tematyka historyczna może być dla widza bardzo atrakcyjna. Ogromna popularność Sceny Faktu Teatru Telewizji.

O historii w atrakcyjny i nowoczesny sposób zaczęły mówić różne instytucje. Założone dzięki Kazimierzowi Ujazdowskiemu Narodowe Centrum Kultury pokazuje nieznane, fascynujące postacie, organizuje przybliżające historię konkursy i gry miejskie, np. „Śladami generała Nila”. Podobnie Dolnośląska Inicjatywa Historyczna, która próbuje przybliżyć Polakom i Europejczykom z Zachodu postać Witolda Pileckiego, polskiego bohatera. Pilecki na ochotnika dostał się do obozu w Auschwitz, by zorganizować w nim ruch oporu..

Na temat patriotyzmu możnaby długo dyskutować. Od nas zależy jak będzie funkcjonował nasz kraj, nasza ojczyzna. Postawa patriotyczna, troska o ojczyznę jest nie tylko troską o los naszych rodaków, ale także troską o los nas samych i naszych bliskich. Jest też pozytywnym wkładem w rozwój i dobro innych narodów. Przypomina nam o tym ten nasz Rodak, z którego jesteśmy najbardziej dumni i od którego możemy uczyć się dojrzałego patriotyzmu- Jan Paweł II.
Warto pamiętać o osobach którzy godnie reprezentowali nasz krajmieli wkład w dobro całego narodu. Nie powinniśmy obojętnie reagować na polską historię.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie

Czas czytania: 7 minut