profil

Cywilizacja Majów

poleca 87% 229 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Majowie byli grupą ludów indiańskich zamieszkujących Półwysep Jukatan w południowo-wschodnim Meksyku.

Cywilizacja Majów istniała od ok. 2000 r. p.n.e. do IX-X w. n.e. Składała się z miast-państw, które prowadziły między sobą wojny, zawierały sojusze, współpracowały ze sobą bądź ignorowały się nawzajem. Wszystkich jednak łączył język i religia.

W swoich miastach Majowie budowali świątynie na wysokich piramidach schodkowych, pałace, tarasy, dziedzińce i kamienne boiska do gry w piłkę. Tworzyły one monumentalne zespoły przestrzenne, będące głównymi osiągnięciami ich cywilizacji w dziedzinie architektury. Majowie rozwinęli pismo hieroglificzne. Na ścianach świątyń i kamiennych stelach zapisywali najważniejsze wydarzenia z ich dziejów. Wprowadzili dwudziestkowy system zapisu matematycznego i pojęcie zera algebraicznego na długo przed wprowadzeniem symboli arabskich w Europie. Posługiwali się kalendarzem dokładniejszym od współczesnego gregoriańskiego – liczącym 365 dni. Uprawiali kukurydzę, fasolę, bawełnę, kakao, maniok, bataty, kolokazję jadalną. Zdobywali również pożywienie polując na zwierzęta, łowiąc ryby i zbierając owoce.

Majowie byli podzieleni na różne grupy społeczne, w których najważniejsza była arystokracja, skąd wywodzili się władcy, urzędnicy – zajmujący się administracją miasta-państwa, kapłani oraz wyżsi dowódcy wojskowi. Największą grupą społeczną w państwie Majów byli chłopi. Część z nich czasowo lub na stałe zajmowało się rzemiosłem. Istnieli też profesjonalni kupcy i inne grupy zawodowe. Najniżej w hierarchii stali niewolnicy (najczęściej jeńcy wojenni).

Jednym z powodów upadku ich cywilizacji był niesłychanie zwiększający się przyrost naturalny na Półwyspie Jukatan (200 os./km2). Majowie szukali nowych terenów pod uprawę, wypalając wielkie połacie dżungli, a z niszczonych drzew produkowali wapienny tynk. Lasy gromadziły wilgoć, więc po ich zniknięciu ziemia na półwyspie zamieniła się w piach. Na wielkich obszarach Jukatanu zapanowały susza i głód, który dotknął nie tylko niższych warstw społecznych, lecz także arystokracji. Uczeni twierdzą, że susza mogła trwać nawet 200 lat. Właśnie wtedy załamała się cywilizacja Majów.

Podoba się? Tak Nie
Komentarze (1) Brak komentarzy

Dzięki wielkie, super tekst, przydało się :)

Treść zweryfikowana i sprawdzona

Czas czytania: 1 minuta

Ciekawostki ze świata