profil

Czy twoim zdaniem powieść historyczna odniosłaby dziś sukces czytelniczy?

poleca 85% 140 głosów

Treść
Obrazy
Wideo
Komentarze

Na wstępie powinniśmy zastanowić się, czym tak naprawdę jest powieść historyczna. Otóż jest to utwór epicki, pisany prozą, który obok wydarzeń, miejsc i bohaterów fikcyjnych zawiera również fakty historyczne.
W tej pracy mam za zadanie zastanowić się czy w dzisiejszych czasach powieść historyczna odniosłaby sukces czytelniczy. Osobiście uważam, że poza nieliczną grupą fanatyków książek i historii w dzisiejszym skomputeryzowanym świecie dzieło takie nie miałoby szansy odnieść spektakularnego sukcesu. Na poparcie mojej tezy przytoczę kilka argumentów.
W XXI w., kiedy umysłami młodych ludzi owładnęły telewizory, komputery, różnego rodzaju odtwarzanie i konsole widokiem niezwykle rzadkim jest nastolatek czytający książkę. Prawdziwych literatów można nazwać wymierającym gatunkiem zdominowanym przez wielbicieli dyskotek i fal emitowanych przez telewizory. Dlaczego tak się dzieje? Otóż możemy zauważyć ogromną niechęć młodzieży do robienia czegokolwiek wymagającego głębszego myślenia, czym jest przykładowo czytanie książek. Dużo prostsze i dające więcej rozrywki jest ślęczenie przed monitorem komputera i przechodzenie kolejnych poziomów w nową, niesamowitą grę. Nad rozwijaniem się, pogłębianiem ogólnej wiedzy stoi teraz rozrywka, zabawa, sport i powszechne, szczególnie wśród młodzieży „nic nierobienie”. Oczywiście jest również wiele młodych osób lubiących czytać. Są one niestety uważane przez ogół nastoletniego społeczeństwa za „nudziarzy”, „kujonów” i ludzi posiadających same najgorsze cechy. Dlatego uważam, że skoro młodzi ludzie tak niechętnie czytają nawet lekkie pozycje, powieść historyczna mogłaby okazać się dla nich za trudna i za nudna, a co za tym idzie nie odniosłaby sukcesu czytelniczego.
Sądzę, że wina leży jednak nie tylko po stronie młodzieży, ale również samych księgarni czy innych sklepów z literaturą, ponieważ to one, reklamując książki pisane dla nastolatków, często językiem potocznym, pełnym w błędy stylistyczne i gramatyczne wywierają na młodych ludzi ogromny wpływ. Telewizja, gazety, plakaty w księgarniach zawsze wychwalają książki typowe dla nastolatków, o romansach, młodzieńczej miłości, fantasy, sience-fiction. Jednakże pozycje zawierające w sobie konkretne, wartościowe treści są uważane jako nieatrakcyjne i nie godne reklamy. To wielki błąd, gdyż nie pokazuje się młodym ludziom, że książki nieco trudniejsze również mogą być ciekawym źródłem rozrywki. Poza tym, czytając uczymy się poprawnie mówić i pisać, a człowiek, który nie czyta, bądź czyta jedynie książki typowo młodzieżowe, pisane slangiem bądź łamaną polszczyzną nie nauczy się poprawnego wysławiania się. Dlatego uważam, że powieść historyczna nie odniosłaby wielkiego sukcesu, gdyż pomijana przez media nie ma szans dotarcia do zainteresowanych z powodu braku jakiejkolwiek reklamy.
Podsumowując, powieść historyczna w XXI w nie miałaby szans na uzyskanie wysokich wyników sprzedaży z dwóch konkretnych powodów. Po pierwsze, nie chęć młodych ludzi do czytania, w szczególności pozycji trudnych, po drugie brak odpowiedniej reklamy dla książek potrzebnych i dobrych, a nadmiar rozgłaszania pozycji nie wnoszących nic konkretnego w nasze życie.
Mam nadzieje ze powyższe argumenty wystarczająco potwierdzają słuszność mojej tezy i dowodzą, ze w dzisiejszych czasach powieść historyczna nie miałaby szans odnieść sukcesu czytelniczego.

Podoba się? Tak Nie