profil

Jakie przeszkody i niebezpieczeństwa pokonała miłość rzymskiego patryciusza Marka Winicjusza do zakładniczki, królowej ligijskiej, Ligii.

poleca 84% 279 głosów

Pewnego razu, gdy młody patryciusz, Marek Winiciusz ranny wracał z wojny. Aulus postanowił przyjąć go do siebie do czasu aż w pełni powróci do zdrowia. Tam po raz pierwszy, Winiciusz ujrzał piękną, młodą Ligię, zakładniczkę Aulusa i Pomponii lecz była przez nich traktowana jak córka. To właśnie oni od początku wpajali Kalinie naukę chrystusową (chrześcijaństwo).

Winiciusz wypoczęty i pełen sił udaje się do Petroniusza z prośbą aby jak najszybciej pomógł mu w „przywłaszczeniu” Ligii. Z wymuszonego rozkazu Nerona, Kalina trafia na dwór cesarza. Na pierwszej uczcie u władcy znów spotyka Winiciusza, który wszystkimi swoimi siłami próbuje ją zauroczyć. Samo imię mówi za siebie, Kalios znaczy piękno. Radość Winiciusza nie trwa jednak długo. Ligia zostaje porwana przez swojego opiekuna, Ursusa.

Marek Winiciusz nie tracąc czasu zaczął poszukiwać swojej ukochanej. Dowiedział się o niedozwolonych spotkaniach chrześcijan w wyznaczonym miejscu, gdzie to właśnie oni zbierają się aby słuchać Słowa Bożego. Tym razem ich honorowym gościem był Piotr, najlepszy uczeń Chrystusa. Właśnie tam Winiciusz dostrzegł Ligię lecz i tak jej nie zatrzymał z obawy przed Chrześcijanami i Ursusem. Próbując zajść niespodziewanie ukochaną jej opiekun pokonał Marka i jego dwóch towarzyszy.

Po tym wydarzeniu Winiciusz próbował zrozumieć Ligię i coraz pewniej i śmielej zbliżał się do chrześcijaństwa.

Neron podpalił piękny Rzym dla poezji ponieważ chciał stworzyć wielkie arcydzieło. Całą winę zrzucił na niewinnych Chrześcijan, zarazem usadawiając ich w więzieniach. Znalazła się tam także Ligia. Marek Winiciusz chcąc odnaleźć swoją ukochaną, udał się w poszukiwaniu, do płonącej dzielnicy Rzymu i odnalazł ją, lecz także został aresztowany. Niesamowicie ciężką śmiercią umierali wyznawcy Jezusa Chrystusa. Byli ukrzyżowani, torturowani i rozszarpywani na igrzyskach przez niesamowicie agresywne, dzikie lecz także wygłodzone zwierzęta. W więzieniu Piotr udzielił zakochanym sakramentu małżeństwa. Przyszła kolej i na Ligię. Podwładni cesarza, odpowiedzialni za przebieg igrzysk, przywiązali Ligię do pala jednocześnie wypuszczając bezlitosnego tura. Jej jedyną nadzieją był Ursus, który to właśnie stoczył walkę z tą bestią i wbrew pozorom pokonał ją. Lud zażądał prawa łaski dla zwycięscy i ocalonej. Cała rzymska ludność uznała Nerona winnym popełnionej zbrodni podpalenia Rzymu. Neron popełnił w wielkim strachu samobójstwo.

Od tej chwili zakochani połączyli się na wieki. Miłość, jak i szczęście nieustannie im towarzyszyły.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty