profil

Świat konfliktów i wspólnych wartości

poleca 85% 101 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Świat konfliktów i wspólnych wartości

Konflikty od zawsze towarzyszyły ludziom, są one nieodzownym elementem życia społecznego. W minionym stuleciu miała miejsce tak zwana Zimna wojna, była to rywalizacja społeczna i polityczna ZSRR i Stanów Zjednoczonych. Była ona o tyle niebezpieczna, gdyż oba państwa prześcigały się również w konstrukcji wciąż nowych modeli broni i umieszczanie jej na terenie krajów sobie sprzymierzonych, po to aby pokazać swą wyższość oraz wzbudzać respekt wśród innych państw.
Zdarzają się również konflikty na tle narodowościowym, czego przykładem może być Palestyna, na terenie, której żyją ludzie różnych nacji, z których każdy uważa się za ważniejszego od innych, co wciąż pogłębia spór.
Wydawać by się mogło, ze religia nie może stwarzać żadnych zagrożeń, a jednak… . Istnieją również zatargi religijne spowodowane dyskryminacją jakiejś konkretnej grupy wyznaniowej, np. katolików w Irlandii, którym odebrano prawa wyborcze oraz nie byli traktowani wobec prawa na równi z innymi, a wszystko to dlatego, że byli mniejszością wyznaniową ( w Irlandii Północnej większość stanowią protestanci). Na Bliskim Wschodzie wciąż dochodzi to strać na tle religijnym. Tam władza jest w rekach Talibów, którzy za wszelką cenę „ nawracają „ innych na islam. Są oni fanatykami przestrzegającymi wyimaginowanych zasad, żyją oni w odizolowaniu od współczesnego świata, nie uwzględniają równouprawnienia, sprzeciwiają nie nauczaniu i pracy kobiet. Kobiety są tam traktowane jako własność mężczyzn, pozbawione wszelkich praw są zmuszone spełniać zachcianki męża, natomiast za sprzeciwienie grozi im kara śmierci, co we współczesnym świecie wydaje się wręcz nie możliwe i nadzwyczaj drastyczne.
Na szczęście na świecie istnieją również organizacje troszczące się o pokój na świecie, należy do nich między innymi Organizacja Narodów Zjednoczonych dbająca również o ochronę praw człowieka, poszanowanie między narodami oraz bezpieczeństwo.
Nie tylko organizacje wspierają dążenia do pokoju na świecie. Również Kościół jest przeciwny wszelkim konfliktom, bez względu na to co je powoduje. Jeszcze kilka wieków temu w Kościele również istniało wiele konfliktów, ale przywódcy duchowi zrozumieli, że aby wymagać od swoich wyznawców godnego szanowania innych i troszczenia się w wspólne dobro, powinni sami swoim zachowanie dawać przykład. Powstał tak zwany ekumenizm, czyli dialog między wyznawcami różnych religii, po to by zapobiegać niektórym zatargom, szczególnie tym na tle wyznaniowym.
Wszędzie tak gdzie istnieją jakiekolwiek konflikty, są również i ofiary dlatego właśnie z pomocą spieszą akcje humanitarne, które bez względu na to gdzie się znajdują zawsze niosą pomoc ludziom potrzebującym nie zważając na ich kolor skóry czy wyznanie nie ma dla nich poprostu żadnych barier, są po to by pomagać.

Podoba się? Tak Nie

Czas czytania: 2 minuty