profil

Dzieci mają dzieci. Plaga ciąż wśród nastolatek.

poleca 85% 313 głosów

Treść
Grafika
Filmy
Komentarze

Dzieci mają dzieci. Plaga ciąż wśród nastolatek.

Aleksandra lat 15 moja koleżanka z czasów podstawówki. Wysoka, mądra dziewczyna z porządnego domu. Jedna z lepszych uczennic łódzkiego gimnazjum. Czy zawiodła swoich bliskich? Dziś trzyma na rękach 4 miesięczną Gosię.

Co raz częściej młodzież współżyje, nie liczy się z konsekwencjami, jakie mogą temu towarzyszyć. Imprezy, dyskoteki, domówki.. to jedne z najpopularniejszych miejsc gdzie można „wpaść”.

Statystyki wskazują, że aż 7% wszystkich porodów w Polsce tyczy się nastolatek. Są wśród nich nawet 13-letnie dziewczynki.
Z ankiety dotyczącej uczennic, które zostały matkami, wynika, że w roku szkolnym 2005/2006 w ciążę zaszło aż 6,5 tysiąca nastolatek! Najwięcej tego typu przypadków odnotowano w grupie nastolatek w przedziale 16 – 18 lat. Szokujące są ciąże dziewczyn, które mają mniej niż 16 lat. Było ich ponad 300!

Czy antykoncepcja jest tematem tabu?

Gdy zadałam to pytanie Olce, po dłuższych przemyśleniach odpowiedziała mi, że nie pomyślała o żadnym zabezpieczeniu. Nie wie nawet jak do tego doszło.
Spędziła wieczór u swojego chłopaka (starszy od niej o rok) na oglądaniu komedii romantycznej. W pewnej chwili Adrian zadał jej pytanie: „Olka, może byśmy spróbowali…wiesz, o co mi chodzi”, po kilku sekundach zawahania odpowiedziała mu:, „Czemu nie, przecież to nic złego”.
Kiedy dowiedziała się, że jest w ciąży, chciała zapaść się pod ziemię lub cofnąć czas, choć wiedziała, że jest to niemożliwe.

Czy dzisiejsza młodzież korzysta z zabezpieczeń?

Aby uniknąć niechcianej ciąży, należy pamiętać o antykoncepcji. Dopóki nie ukończymy 18 lat nie mamy nawet praw rodzicielskich, więc nie możemy sami decydować o losach swojego malutkiego dziecka. Ponadto zabezpieczenie uchroni nas nie tylko przed niechcianą ciążą, ale również przed różnymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Napotkane nastolatki mówią, że nie muszą korzystać z zabezpieczeń, ponieważ nie zaczęły współżyć. Czy to na pewno jest prawda? Czy może jednak nie mają odwagi się przyznać.
Polska młodzież wie bardzo mało o zabezpieczeniach. W szkołach rzadko, kiedy mówi się na ten temat. Czy jest on aż tak bardzo wstydliwy?

Czy można zapobiec ciąży nastolatki?

W Polsce, temat antykoncepcji jest mało popularny. Większość unika go jak ognia. Dlaczego Polacy boją się mówić o zabezpieczeniach przed niechcianą ciążą?
Rozmawianie na ten temat, zmniejszyłoby liczbę młodych matek, które przez tak zwaną „wpadkę” nie mogą realizować swoich marzeń. W szkołach powinno się często rozmawiać o negatywnych skutkach wczesnego współżycia.

Czemu jest tyle nieletnich ciąż?

Istnieje wiele powodów, przez, które możemy spotkać mnóstwo nieletnich matek. Dla takich młodych dziewczyn jest to wielka tragedia, życie przewraca im się do góry nogami. Nie będą już mogły chodzić na dyskoteki ani żadne inne zabawy czy na randki z chłopakami. Muszą podjąć jedną z najtrudniejszych decyzji w życiu. Urodzić dziecko, bądź usunąć ciążę, a może jednak oddać dziecko do adopcji?; lub stanąć na wysokości zadania i wychować to małe, bezbronne dziecko. Dla większości ta ostatnia decyzja może być największym koszmarem. Wiele dziewczyn jest wyrzucanych z domu, nie są akceptowane przez rodziców i najbliższych, pozostają z niczym. Ich jedynym ratunkiem są ośrodki pomocy społecznej, lecz i tam nie znajdą aż takiej pomocy i wsparcia jak we własnym domu.

Jaką przyszłość ma młoda matka?

Według prawa, ciężarna nastolatka może uczęszczać na lekcje, tak jak inni uczniowie. Jednak w praktyce jest inaczej. Marzenia o studiach pozostają tylko nierealnymi marzeniami, pryskają jak bańki mydlane.

Zapytałam się Olki jak z jej marzeniami. Przecież tak bardzo chciała dostać się do najlepszego liceum w mieście, a potem na wymarzone studia w Londynie.
Odpowiedziała mi, że teraz ma ogromne braki w szkole, nie jest już najlepszą uczennicą. Od września ma indywidualne nauczanie.
W opiece nad mała Gosią, pomagają jej rodzice, chłopak oraz najbliższe koleżanki.

Może warto się zastanowić nad poszerzeniem rodziny trochę później?

Ciąża może, a raczej powinna zaczekać do momentu założenia rodziny. Na urodzenia malucha mamy jeszcze dużo czasu. Najważniejsze jest wsparcie najbliższych.

Czy tekst był przydatny? Tak Nie
Przeczytaj podobne teksty
Opracowania powiązane z tekstem

Czas czytania: 3 minuty

Podobne tematy