profil

Fizyka, specjalność fizyka medyczna

Szczegóły kursu

Tematyka:Matematyka/ Fizyka/ Chemia

Tryb: Stacjonarne

Rodzaj:Studia II stopnia

Opis zajęć

O przyjęcie mogą się ubiegać osoby z dyplomem co najmniej licencjata w zakresie fizyki, astronomii, chemii lub z dyplomem inżyniera.
Podstawą postępowania kwalifikacyjnego będzie rozmowa kwalifikacyjna. Do rozmowy kwalifikacyjnej dopuszczone będą tylko te osoby, które zrealizowały program studiów licencjackich dający możliwość spełnienia, w trakcie studiów drugiego stopnia, wymagań stawianych absolwentowi magisterskich studiów fizyki.
Podczas rozmowy kwalifikacyjnej Komisja ocenia podstawową wiedzę z fizyki i matematyki na poziomie określonym w standardach licencjackich studiów fizyki, umiejętność logicznego myślenia i formułowania wniosków w analizie standardowych problemów fizyki. Obowiązujące zakresy wiedzy, właściwe dla wybranych specjalności, są określone w postaci zatwierdzonych przez Radę Wydziału wykazów zagadnień z podstawowych działów fizyki, matematyki i informatyki. Wykazy te są udostępnione kandydatom w Dziekanacie i na stronach internetowych Wydziału, co najmniej na rok przed rozpoczęciem postępowania rekrutacyjnego. Warunkiem przyjęcia na studia drugiego stopnia jest uzyskanie co najmniej 6 punktów na rozmowie kwalifikacyjnej punktowanej w skali od 0 do 10.

Na studia drugiego stopnia bez rozmowy kwalifikacyjnej przyjmowani są absolwenci studiów licencjackich Wydziału Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Wrocławskiego z lat 2006 i 2007, którzy w trakcie tych studiów nie powtarzali semestru, uzyskali średnią arytmetyczną z ocen ze studiów powyżej 3,85 i których specjalność na studiach licencjackich jest zgodna z wybraną specjalnością studiów drugiego stopnia.

Specjalność ta ulokowana jest na styku fizyki i medycyny. Jest działem fizyki stosowanej intensywnie rozwijanym w ostatnich latach. Praca fizyka medycznego związana jest z używaniem w diagnostyce i terapii promieniowania X, ultradźwięków, pól elektrycznych i magnetycznych, promieniowania podczerwonego i ultrafioletowego, światła laserowego, promieniowania jądrowego i izotopów promieniotwórczych. Pracując w klinikach lub szpitalach fizyk medyczny zwykle wchodzi w skład zespołów zajmujących się diagnostyką obrazową, radioterapią, fizykoterapią itp. Często jego rola polega na zakupach urządzeń, ich instalowaniu, testowaniu, usuwaniu standardowych problemów. Fizyk medyczny zajmuje się także ochroną radiologiczną w centrach radioterapii.

Studenci fizyki medycznej otrzymują gruntowne przygotowanie z fizyki i matematyki zgodne ze standardami studiów fizycznych. Ich przygotowanie specjalistyczne obejmuje między innymi wiedzę podstawową z chemii organicznej, budowy i fizjologii komórki, biofizyki, anatomii człowieka, oddziaływania promieniowania jonizującego na organizmy żywe i szeroko rozumianych metod fizycznych stosowanych w medycynie (w tym tomografii rentgenowskiej i tomografii magnetycznego rezonansu). Studia fizyki medycznej prowadzone są we współpracy z Akademią Medyczną we Wrocławiu.

  • Czas trwania: 2 lata
  • Data rozpoczęcia: 2015-01-31 23:00:00
Kontakt

ul. F.Joliot-Curie 14
50-383 Wrocław

+48 071 343 67 12, 375 22 37
+48 071 343 67 12

Opcje dodatkowe

Odwiedź stronę WWW