profil

Socjologia

Szczegóły kursu

Tematyka:Psychologia/ Socjolgia

Tryb: Stacjonarne

Rodzaj:Studia II stopnia

Opis zajęć

Zapisy
od 2014-07-21 12:00:00 do 2014-09-18 23:59:00
Liczba osób zapisanych na kierunek
1
Limit miejsc
34
Język wykładowy
polski

Studia drugiego stopnia na kierunku SOCJOLOGIA zorientowane są na przekazanie studentom pogłębionej wiedzy na temat współczesnego świata, pozwalającej na diagnozowanie i rozumienie zjawisk, problemów i procesów społecznych oraz nabycie przez nich umiejętności zdobywania, gromadzenia, analizowania tej wiedzy. Szczególny akcent położony jest na wykształcenie wśród studentów umiejętności zastosowania tej wiedzy poprzez rozpatrywanie i interpretowanie zmian, jakim podlega społeczeństwo w kontekście kategorii teoretycznych wchodzących w zakres socjologii, dyscyplin pokrewnych oraz – w zależności od ukończonej specjalności – poszczególnych subdyscyplin socjologii. Absolwent posiada pogłębioną i poszerzoną wiedzę na temat wybranych struktur i instytucji życia społecznego, która pozwala mu na analizowanie zjawisk, jakie zachodzą w ich obrębie, jak również na wskazywanie zależności występujących pomiędzy nimi. Wykazuje się ponadto zdolnością konstruktywnego, krytycznego myślenia oraz rozwiązywania problemów dzięki umiejętności pracy w grupie. Potrafi nie tylko analizować zjawiska i procesy społeczne, przewidywać ich konsekwencje i reagować na nie, ale też stosuje zdobytą wiedzę w działaniach praktycznych, polegających na projektowaniu i prowadzeniu badań socjologicznych, kampanii społecznych, a także w kierowaniu zespołem ludzkim i organizacji pracy w zespole. Program kierunku – oprócz pogłębionej i uporządkowanej w zakresie wybranych subdyscyplin i specjalizacji wiedzy socjologicznej – obejmuje też zasób wiedzy z zakresu innych dyscyplin, który zakłada przygotowanie w zakresie współczesnych kierunków filozoficznych, metodologii nauk społecznych, które można wykorzystać do rozwiązania problemów, z którymi spotka się w przyszłej pracy zawodowej. Kształcenie studentów socjologii jest ponadto zorientowane na wytworzenie i ugruntowanie postaw prospołecznych i gotowości do uczestniczenia w zmianach na poziomie lokalnym, regionalnym i ponadregionalnym, jak również na wykształcenie kompetencji społecznych, oznaczających zdolność do samodzielnego organizowania projektów społecznych, komunikowania się z odbiorcami tych projektów oraz profesjonalnego i etycznego podchodzenia do swoich zadań.

Celem kształcenia w ramach specjalności SOCJOLOGIA - PROGRAM OGÓLNY jest wyposażenie absolwenta w kompetencje i odpowiednie umiejętności działania w obszarze socjologii ogólnej i wybranych subdyscyplin. Kształcenie na tej specjalności zorientowane jest na wytworzenie i ugruntowanie postaw prospołecznych, gotowości do uczestnictwa w procesach zmiany społecznej. Absolwent studiów o specjalności socjologia ogólna posiada wszechstronną wiedzę socjologiczną, pogłębioną i uzupełnioną o przedmioty specjalizacyjne z zakresu wybranych subdyscyplin socjologii i dyscyplin pokrewnych, skupioną na współczesnych procesach społecznych. Program jest ukierunkowany na poszerzoną wiedzę na temat wybranych struktur i funkcjonowania różnych zbiorowości oraz społecznych uwarunkowań ich rozwoju. Akcent położony jest ponadto na nabywanie umiejętności diagnozowania problemów społecznych oraz tworzenia strategii rozwoju społeczności lokalnych. Absolwent jest przygotowany do samodzielnego projektowania i realizacji badań społecznych oraz interpretacji ich wyników. Potrafi wykorzystywać teoretyczny dorobek socjologii i dyscyplin pokrewnych, jak również analizować dane empiryczne odwołując się do pojęć i modeli teoretycznych.

Perspektywy zawodowe:
Absolwenci specjalności Socjologia Program Ogólny są przygotowani do pracy w ośrodkach badań opinii publicznej (jako specjaliści, realizatorzy, koordynatorzy i analitycy projektów badawczych), w firmach marketingowych, reklamowych, public relations, w trzecim sektorze – w organizacjach pozarządowych, stowarzyszeniach i fundacjach, w administracji publicznej wszystkich szczebli – od poziomu lokalnego po poziom rządowy i centralny (jako eksperci, doradcy, analitycy), w instytucjach zajmujących się polityką społeczną.


  • Czas trwania: 2 lata
  • Data rozpoczęcia: 2015-01-31 23:00:00
Kontakt

ul. Bankowa 12
40-007 Katowice

+48 032 258 82 11

Opcje dodatkowe

Odwiedź stronę WWW