profil

Politologia

Szczegóły kursu

Tematyka:Politologia/ Stosunki międzynarodowe

Tryb: Niestacjonarne (zaoczne)

Rodzaj:Studia II stopnia

Opis zajęć

Zapisy
od 2014-05-15 12:00:00 do 2014-09-10 23:59:00
Liczba osób zapisanych na kierunek
8
Limit miejsc
100
Język wykładowy
polski

Politologia to nauka o charakterze interdyscyplinarnym – najsilniej wiąże się z socjologią, psychologią oraz prawem, a centrum jej zainteresowań stanowi polityka. Studia uczą rozumienia zjawisk i procesów politycznych w skali lokalnej, państwowej, regionalnej i globalnej. Kształtują zdolność analizowania i oceniania relacji i zależności między funkcjonowaniem instytucji politycznych, państw, organizacji lokalnych, regionalnych i międzynarodowych oraz społeczeństw i jednostek ludzkich. Absolwent kierunku Politologia posiada szeroką wiedzę dotyczącą funkcjonowania sfery polityki, mediów i stosunków międzynarodowych, która umożliwia rozumienie dynamiki zmian politycznych, społecznych, jak również strategii decyzyjnych w skali państwowej i międzynarodowej. Dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu absolwent Politologii posiada zdolność wykorzystywania uzyskanej wiedzy i umiejętności do negocjowania, przekonywania i komunikowania się z szeroko rozumianym otoczeniem społecznym i politycznym. Integralną częścią studiów są praktyki związane z realizowaną specjalnością.

Politologia zarówno na I jak i na II stopniu oferuje pięć specjalności:

* współczesne stosunki międzynarodowe (nowość!) – przeznaczona jest dla osób zainteresowanych problematyką relacji międzynarodowych, polityki zagranicznej państwa, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, zagrożeń dla pokoju i stabilności oraz współczesnych konfliktów zbrojnych; wybierając specjalność można pełniej zrozumieć uwarunkowania wpływające na współczesne stosunki międzynarodowe, w tym specyfikę systemów politycznych wybranych państw, znaczenie surowców energetycznych, współczesnych stosunków religijnych, różnic kulturowych, procesu globalizacji, mechanizmów rządzących gospodarką światową oraz norm występujących w stosunkach międzynarodowych.

* integracja europejska – daje kompleksowy obraz procesów integracji politycznej i gospodarczej zachodzących w Europie w związku z postępującą globalizacją gospodarki światowej; daje wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej oraz uwarunkowań współpracy regionalnej i trans granicznej; wybierając specjalność można pozyskać praktyczne umiejętności obejmujące pisanie projektów i pozyskiwanie środków finansowych z Unii Europejskiej.

* samorządowa – dostarcza wiedzy zakresu organizacji i funkcjonowania samorządu terytorialnego, komunikowania lokalnego, polityki lokalnej i regionalnej, systemów prawnych podmiotów samorządowych a także samorządów i wspólnot lokalnych w państwach europejskich.

* polityka społeczna – W dyskursie publicznym, niezależnie od jego skali, wątki i problemy społecznie niezmiennie należą do najważniejszych. Trudno oprzeć się wrażeniu, że osią dyskusji bieżących i tych, związanych z przyszłością są przede wszystkim tematy oscylujące wokół zagadnień polityki społecznej. Każda licząca się partia polityczna poświęca tym zagadnieniom istotne miejsce nie tylko w deklaracjach programowych. Specjalność polityka społeczna wychodzi naprzeciw społecznemu zapotrzebowaniu na merytoryczną wiedzę w tym zakresie, która może być podstawą zarówno dla konstruktywnej krytyki obowiązujących rozwiązań, jak i bazą dla tworzenia podstaw polityki społecznej na różnych szczeblach. Teoretyczna i praktyczna umiejętność krytycznego spojrzenia na dorobek europejskiej przestrzeni socjalnej (a w zasadzie polityki społecznej), to podstawowy cel specjalności. Jest przeznaczona dla osób dostrzegających niezmienną istotność problemów społecznych w dyskursie publicznym. Polityka społeczna zmienia jednak swoje akcenty, co jest wynikiem przeobrażeń społeczno-gospodarczych. Zagadnienia dialogu społecznego, instytucji rynku pracy, polityki rodzinnej, ekonomii społecznej, wartości w polityce społecznej przesądzające o kształcie polityk krajowych i wspólnotowych, zagadnienia spójności w wymiarze europejskim czy wreszcie bioetyczne wyzwania, przed którymi stoją współczesne populacje, to tylko niektóre zagadnienia, poruszane w ramach zajęć o charakterze wykładowym, ćwiczeniowym i konwersatoryjnym.

Specjalność polityka społeczna w ramach studiów II stopnia oferuje wiedzę niezbędną do wsparcia merytorycznego podmiotów administracji publicznej, organizacji III sektora, podmiotów biznesu, dialogu społecznego ekonomii społecznej i mediów, w zakresie podstaw teoretycznych i praktycznych w obszarze polityki społecznej. Absolwent jest dobrze przygotowany nie tylko od strony praktycznej, ale i teoretycznej, do pracy na stanowisku wysoko wykwalifikowanego specjalisty w administracji publicznej, w krajowych i międzynarodowych organizacjach III sektora, w mediach, ośrodkach badania opinii publicznej, w instytucjach oświatowo - edukacyjnych, w instytucjach zajmujących się polityką społeczną (na szczeblu centralnym i lokalnym), w agendach rządowych, lokalnych i NGO’s zajmujących się rozwiązywaniem problemów rodziny, w instytucjach i organizacjach zajmujących się marginalizacją społeczną i przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu, w instytucjach i organizacjach monitorujących i promujących demokratyczne, oparte na idei równouprawnienia, wzory życia społecznego. Jest przygotowany do pracy indywidualnej i zespołowej w charakterze eksperta i doradcy dziedzinie polityki społecznej na szczeblu międzynarodowym i krajowym.

* usługi społeczne w politykach publicznych (nowość !)- Kraje wysoko rozwinięte charakteryzują się istotnym udziałem zatrudnienia w sferze usług. Mając świadomość wyzwań, które stoją nie tylko przed Polską, ale także przed całą Europą i wysoko rozwiniętą częścią świata, należy kształcić specjalistów mających świadomość skali i rodzaju potrzeb społecznych. Przedmioty teoretyczne sytuują wiedzę absolwenta w obszarze teorii społeczeństwa obywatelskiego, ewolucji systemu praw socjalnych, podstaw i przeobrażeń państwa welfare state , polityki lokalnej i regionalnej oraz współpracy międzysektorowej w politykach publicznych. Praktyczny wymiar tematyki został zawarty przede wszystkim w przedmiotach dotyczących monitoringu i ewaluacji usług społecznych, usług społecznych w przestrzeni europejskiej, dialogu społecznego i obywatelskiego. W ramach wszystkich przedmiotów specjalizacyjnych ważnym elementem jest podejście krytyczne do omawianej tematyki. Podsumowaniem tego wątku kształcenia jest przedmiot ,,Państwo socjalne a demagogia społeczna i liberalizm”, będący próbą podsumowania zasadniczych wątków publicznej dyskusji nad przyszłym kształtem polityki społecznej w Europie.

  • Czas trwania: 2 lata
  • Data rozpoczęcia: 2015-01-31 23:00:00
Kontakt

ul. Bankowa 12
40-007 Katowice

+48 032 258 82 11

Opcje dodatkowe

Odwiedź stronę WWW