profil

Politologia

Szczegóły kursu

Tematyka:Politologia/ Stosunki międzynarodowe

Tryb: Niestacjonarne (zaoczne)

Rodzaj:Studia I stopnia

Opis zajęć

Zapisy
od 2014-05-15 12:00:00 do 2014-09-10 23:59:00
Liczba osób zapisanych na kierunek
4
Limit miejsc
100
Język wykładowy
polski

Politologia to nauka o charakterze interdyscyplinarnym – najsilniej wiąże się z socjologią, psychologią oraz prawem, a centrum jej zainteresowań stanowi polityka. Studia uczą rozumienia zjawisk i procesów politycznych w skali lokalnej, państwowej, regionalnej i globalnej. Kształtują zdolność analizowania i oceniania relacji i zależności między funkcjonowaniem instytucji politycznych, państw, organizacji lokalnych, regionalnych i międzynarodowych oraz społeczeństw i jednostek ludzkich. Absolwent kierunku Politologia posiada szeroką wiedzę dotyczącą funkcjonowania sfery polityki, mediów i stosunków międzynarodowych, która umożliwia rozumienie dynamiki zmian politycznych, społecznych, jak również strategii decyzyjnych w skali państwowej i międzynarodowej. Dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu absolwent Politologii posiada zdolność wykorzystywania uzyskanej wiedzy i umiejętności do negocjowania, przekonywania i komunikowania się z szeroko rozumianym otoczeniem społecznym i politycznym. Integralną częścią studiów są praktyki związane z realizowaną specjalnością.

Politologia zarówno na I jak i na II stopniu oferuje pięć specjalności:

* współczesne stosunki międzynarodowe (nowość!) – przeznaczona jest dla osób zainteresowanych problematyką relacji międzynarodowych, polityki zagranicznej państwa, bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, zagrożeń dla pokoju i stabilności oraz współczesnych konfliktów zbrojnych; wybierając specjalność można pełniej zrozumieć uwarunkowania wpływające na współczesne stosunki międzynarodowe, w tym specyfikę systemów politycznych wybranych państw, znaczenie surowców energetycznych, współczesnych stosunków religijnych, różnic kulturowych, procesu globalizacji, mechanizmów rządzących gospodarką światową oraz norm występujących w stosunkach międzynarodowych.

* integracja europejska – daje kompleksowy obraz procesów integracji politycznej i gospodarczej zachodzących w Europie w związku z postępującą globalizacją gospodarki światowej; daje wiedzę na temat funkcjonowania Unii Europejskiej oraz uwarunkowań współpracy regionalnej i trans granicznej; wybierając specjalność można pozyskać praktyczne umiejętności obejmujące pisanie projektów i pozyskiwanie środków finansowych z Unii Europejskiej.

* samorządowa – dostarcza wiedzy zakresu organizacji i funkcjonowania samorządu terytorialnego, komunikowania lokalnego, polityki lokalnej i regionalnej, systemów prawnych podmiotów samorządowych a także samorządów i wspólnot lokalnych w państwach europejskich.

* polityka społeczna -tematyka społeczna jest przedstawiana w dyskursie publicznym najczęściej w kontekście problemowym. W debatach pomijany jest natomiast wątek, wskazujący na ogromny potencjał wyzwań w obszarze polityki społecznej oraz rolę tej sfery działalności publicznej w zaspokajaniu potrzeb społecznych. O jakich wyzwaniach społecznych i ekonomicznych możemy mówić zatem we współczesnym świecie? Wiedza w tym obszarze i umiejętność krytycznej oceny tematyki, to podstawowy cel specjalizacji polityka społeczna . Specjalizacja jest przeznaczona przede wszystkim dla osób, którym bliska jest tematyka społeczna i jej kształt w przestrzeni publicznej, zarówno tej zastanej, jak i szeroko dyskutowanej. W ramach przedmiotów specjalizacyjnych podejmowana jest m.in. tematyka polityki zatrudnienia, edukacyjnej, zdrowia i zabezpieczenia społecznego, mieszkalnictwa. Przedmioty o charakterze przekrojowym dotyczą m.in. organizacji pozarządowych, pozyskiwania funduszy europejskich, problemów demograficznych i zrównoważonego rozwoju. Wszystkie przedmioty łączą w sobie watki teoretyczne i praktyczne, pozwalające na nabycie szerokiej wiedzy i umiejętności w obszarach tematycznych związanych ze specjalnością.

Specjalność polityka społeczna jest odpowiedzią na potrzebę kształcenia i praktycznego przygotowania specjalistów, zgłaszaną przez wszystkie sektory gospodarki, zwłaszcza szeroko pojęte środowisko pracodawców, ekspertów i sektor administracji publicznej. Absolwent jest przygotowany do pracy w administracji publicznej na różnych szczeblach, w krajowych i międzynarodowych organizacjach III sektora, w mediach, w instytucjach zajmujących się reklamą i public relations, ośrodkach badania opinii publicznej, w instytucjach oświatowo-edukacyjnych, w instytucjach zajmujących się polityką społeczną (na szczeblu centralnym i lokalnym), w agendach rządowych, w organizacjach zajmujących się doradztwem eksperckim z zakresu polityki społecznej, w instytucjach i organizacjach monitorujących i promujących demokratyczne, oparte na idei równouprawnienia wzory życia społecznego. Jego kompetencje mają charakter ekspercko – praktyczny, ale posiada także cenione przez pracodawców ,, kompetencje miękkie”, gwarantujące elastyczność i zdolność uczenia się przez całe

* usługi społeczne w politykach publicznych (nowość !)- W ramach specjalizacji słuchacz będzie miał okazję poznać teoretyczne podstawy usług społecznych, ich wymiar praktyczny na poziomie krajowym, regionalnym i lokalnym, z uwzględnieniem tematyki partycypacji społecznej, podstaw lokalnych inicjatyw rozwojowych i uwarunkowań demograficznych, politycznych decyzji alokacyjnych. Obok przedmiotów dotyczących usług w ujęciu przedmiotowym (usługi socjalne, na rzecz rodziny) oraz przekrojowym (usługi rynku pracy i podmiotów gospodarki społecznej, polityka rozwoju społeczeństwa wiedzy, organizacje społeczne i wolontariat w Polsce, determinanty rozwoju gospodarczego), ważnym elementem kształcenia jest mocno eksponowany warsztatowy wymiar grupy przedmiotów, pozwalający absolwentowi nabycie praktycznych umiejętności (absorpcja funduszy i zarządzanie projektami społecznymi, strategie rozwoju społeczno-gospodarczego, diagnozowanie w usługach społecznych, społeczna odpowiedzialność organizacji).

  • Czas trwania: 3 lata
  • Data rozpoczęcia: 2015-01-31 23:00:00
Kontakt

ul. Bankowa 12
40-007 Katowice

+48 032 258 82 11

Opcje dodatkowe

Odwiedź stronę WWW