profil

Kulturoznawstwo

Szczegóły kursu

Tematyka:Komunikacja/Media

Tryb: Niestacjonarne (zaoczne)

Rodzaj:Studia I stopnia

Opis zajęć

Zapisy
od 2014-07-15 12:00:00 do 2014-08-31 23:59:00
Liczba osób zapisanych na kierunek
3
Limit miejsc
50
Język wykładowy
polski

Kulturoznawstwo to interdyscyplinarny kierunek łączący różne przestrzenie kultury: teorię i historię kultury, wiedzę o teatrze, literaturze, filmie, mediach oraz komunikacji kulturowej i estetyce miasta. Pierwsze dwa lata studiów dają wiedzę ogólnokulturową i ogólnohumanistyczną, z uwzględnieniem zagadnień szczegółowych, zajęć teoretycznych i laboratoryjnych z różnych obszarów kulturoznawstwa. Student uczestniczy w zajęciach zintegrowanych w bloki tematyczne: 1) teoria kultury (antropologia, teorie widowisk i teatru, filmu i mediów audiowizualnych, języka i komunikacji, literatury i estetyki); 2) historia kultury (historia kultury starożytnej i kultury europejskiej od średniowiecza do współczesności, historia sztuki, historia filozofii, teatru, filmu i kinematografii, mediów); 3) kultura polska (historia Polski i historia obyczaju polskiego, historia i współczesność teatru polskiego, wiedza o literaturze polskiej od wieku XIX do współczesności, folklor polski, estetyka i sztuka polska, historia filmu polskiego i film współczesny, kultura języka polskiego); 4) krytyka artystyczna (przygotowuje do pracy w roli publicysty, krytyka, komentatora zjawisk z zakresu różnych dziedzin kultury artystycznej); 5) współczesne zachowania komunikacyjne (komunikacja audiowizualna i literacka, werbalna i niewerbalna, masowa i sieciowa, międzykulturowa i wizerunkowa).

Wiedza ogólnokulturowa jest następnie pogłębiana w ramach sprofilowanych zajęć specjalizacyjnych, skoncentrowanych na różnych dziedzinach kultury, mediach i perspektywach badawczych. W ramach wspólnej specjalności Przestrzenie kultury na trzecim roku student wybiera specjalizację wraz z seminarium licencjackim, w ramach którego przy pomocy promotora prowadzi indywidualny projekt licencjacki, kończący się napisaniem przez studenta pracy dyplomowej, która jest podstawą do przystąpienia do obrony i otrzymania tytułu licencjata kulturoznawstwa. Absolwent jest specjalistą, wyposażonym w narzędzia do opisu i analizy zjawisk z zakresu filmu, teatru, mediów audiowizualnych, języka, reklamy, literatury, estetyki, przestrzeni miejskiej, komunikacji kulturowej i antropologii kultury. Oferujemy praktyki terenowe, w trakcie których studenci samodzielnie prowadzą badania nad stanem kultury tradycyjnej i współczesnej.

Charakterystyka specjalności:

Specjalność Przestrzenie Kultury ma charakter ogólnokulturoznawczy, integrujący wiedzę dotyczącą różnych obszarów kultury. Student zdobywa podstawy historycznej i teoretycznej wiedzy o kulturze, jest przygotowany do racjonalnej pielęgnacji wartości kultury narodowej i regionalnej oraz do popularyzowania dorobku kultury europejskiej i światowej. Orientuje się w różnych przestrzeniach kultury. Posiada wiedzę z zakresu różnych dziedzin teatru i widowisk ujmowanych jako sztuka, instytucja oraz rodzaj społecznych praktyk performatywnych. Jest zorientowany w kluczowych problemach literatury polskiej XIX i XX wieku, a także literatury współczesnej, posiada wysoką kompetencję w dziedzinie opisu i wartościowania zjawisk literackich. Rozumie zasady kształtowania przestrzeni w zakresie urbanistyki, architektury, estetyki wnętrz i krajobrazu, potrafi je zdiagnozować i opisać. Zna zasady funkcjonowania instytucji wystawienniczych: galerii i muzeów oraz posiada umiejętność realizowania zadań związanych z ekspozycją dzieł sztuki. Specjalizacja przygotowuje również do rozumienia i upowszechniania kultury audiowizualnej, zarówno w jej formach tradycyjnych (kino, telewizja), jak i cyfrowych (DVD, Sieć) oraz prowadzenia działań edukacyjnych w tym zakresie. Student zostaje ponadto wyposażony w wiedzę o kompetencjach komunikacyjnych jednostki, zbiorowości i instytucji. Zna tradycyjne i współczesne strategie komunikacyjne, rozpoznaje i analizuje różnorodne schematy porozumiewania się, uwzględniając rodzaje tworzywa językowego w kontekście przemian kultury.

Zdobyta wiedza daje absolwentowi podstawy do podjęcia pracy w zakresie promowania dziedzictwa kulturowego w sferze instytucjonalnej i pozainstytucjonalnej. Jest on również przygotowany do świadomego uczestnictwa we współczesnym życiu teatralnym w roli jego komentatora oraz w roli twórcy projektów producenckich i ofert kulturalnych. Dzięki swym kompetencjom jest specjalistą w zakresie organizowania różnego typu widowisk, spektakli i przeglądów oraz edukacji teatralnej. Potrafi profesjonalnie objaśniać mechanizmy życia literackiego, jest przygotowany do pracy w redakcjach, wydawnictwach i do animacji różnych form życia literackiego. Zdobywa kompetencje do pracy w mediach, w firmach producenckich, instytucjach kultury, posiada umiejętność przygotowania oraz realizacji różnorakich projektów upowszechniających film i nowe media, a także promowania sztuki kina i mediów elektronicznych. Potrafi wykorzystać edukacyjne aspekty sztuki w placówkach upowszechniania kultury. Przygotowany jest szczególnie do moderowania relacji instytucji z mediami, z wykorzystaniem narzędzi komunikacji wizerunkowej. Zdobyta wiedza i umiejętności pozwalają absolwentowi dostosować swoje zachowania komunikacyjne do określonych kontekstów i sytuacji.

Nasi studenci mogą oczekiwać programu studiów uwzględniającego najbardziej wartościowe osiągnięcia naukowe, atrakcyjnych zajęć dydaktycznych prowadzonych przez wyspecjalizowaną kadrę naukową oraz atmosfery sprzyjającej zindywidualizowanemu rozwojowi.

  • Czas trwania: 3 lata
  • Data rozpoczęcia: 2015-01-31 23:00:00
Kontakt

ul. Bankowa 12
40-007 Katowice

+48 032 258 82 11

Opcje dodatkowe

Odwiedź stronę WWW