profil

Animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną

Szczegóły kursu

Tematyka:Pedagogika/ Edukacja

Tryb: Stacjonarne

Rodzaj:Studia I stopnia

Opis zajęć

Nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów pierwszego stopnia pod nazwą animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną będzie zapewniał wielostronną ofertę edukacyjną dla przyszłych kadr dla kultury, kadr do działów oświatowych i około oświatowych instytucji kultury, będzie wyposażał w wiedzę, umiejętności i kompetencje umożliwiające animowanie do aktywności społecznej i uczestnictwa w kulturze różnych grup wiekowych (w tym aktywizowanie i edukowanie seniorów, prowadzenie systematycznej pracy z dziećmi i młodzieżą), różnych środowisk, społeczności lokalnych i ponad lokalnych, środowisk o specjalnych potrzebach a także środowisk zagrożonych patologią i wykluczeniem społecznym.
Program studiów przewiduje poznanie przez studentów podstaw filozofii, socjologii (w tym socjologii kultury), pedagogiki, wiedzy o kulturze, kultury współczesnej w najważniejszych jej zjawiskach i procesach, zapoznanie ze specyfiką poszczególnych dyscyplin artystycznych (literatura, teatr, film, plastyka, muzyka, taniec), ich recepcją i upowszechnianiem (także w zakresie form instytucjonalnych), wprowadzenie w problematykę mediów, dziedzictwa kulturowego w skali lokalnej, regionalnej, narodowej i europejskiej. Jednocześnie uwzględnia się przedmioty wyposażające przyszłych animatorów i edukatorów kultury w wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne w zakresie współdziałania z różnymi podmiotami (publicznymi, rynkowymi, organizacjami pozarządowymi), przygotowujące do uczestnictwa w projektach społecznych i kulturalnych, związanych z rozwojem lokalnym, regionalnym, narodowym i europejskim. Istotnym elementem procesu kształcenia jest możliwość wyboru przez studentów kierunku zajęć warsztatowych z różnych dziedzin twórczości a także zajęć terenowych realizowanych w formie praktyk zawodowych oraz obozów twórczych i badawczych.

Perspektywy zawodowe:

Absolwent studiów o specjalności animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną ma przygotowanie do:
pracy w instytucjach kultury (ośrodkach kultury, instytucjach upowszechniania kultury – działach oświatowych, edukacyjnych, pracy z publicznością oraz w instytucjach rozwijających aktywność twórczą dzieci, młodzieży i dorosłych)
pracy w wydziałach kultury samorządów lokalnych
pracy w organizacjach pozarządowych związanych z kulturą
prowadzenia związanych z kulturą zajęć pozalekcyjnych i pozaszkolnych dla dzieci i młodzieży
organizowania czasu wolnego osobom w różnych grupach wiekowych i w różnych środowiskach, w tym poprzez programy turystyczne
opracowywania i realizowania różnego rodzaju projektów związanych z działalnością kulturalną, w tym oświatową w perspektywie lokalnej, regionalnej, krajowej, euroregionalnej.
opracowywania i realizowania projektów opartych na kontaktach i współpracy międzypokoleniowej (w tym – do włączania seniorów w różne formy aktywności)
opracowywanie i realizowania działań w zakresie animacji społeczno-kulturalnej środowisk zagrożonych patologią i wykluczeniem społecznym.

Inne, dodatkowe ważne dla kandydata informacje:

Absolwent kierunku animacja społeczno-kulturalna z edukacją kulturalną może kontynuować studia drugiego stopnia na kierunkach kształcących kadry dla kultury w zakresie animacji (w tym animacji czasu wolnego), zarządzania ( w tym: zarządzanie kulturą, zarządzanie produkcją imprez kulturalnych) i upowszechniania kultury. Może podjąć studia kulturoznawcze i pedagogiczne (w tym pedagogika społeczna, edukacja międzykulturowa i regionalna) i studia związane z komunikacją i mediami, takie jak komunikacja społeczna, media z komunikacją społeczną i komunikacja europejska. Absolwenci wiążący przyszłość zawodową ze sferą kultury i polityki mogą podjąć studia w zakresie polityki kulturalnej, dyplomacji kulturalnej lub Creative Diplomacy (ostatnie na poziomie studiów podyplomowych). Poszerzenie perspektyw zawodowych absolwentów animacji społeczno-kulturalnej z edukacją kulturalną zapewnią studia podyplomowe w zakresie ochrony i upowszechniania dóbr kultury oraz edukacji muzealnej i pedagogiki teatralnej.
Studenci mają możliwość realizowania części studiów w zagranicznych uczelniach partnerskich, wyjazdy stypendialne w ramach programu ERASMUS +, a także w krajowych uczelniach w ramach programu MOST

  • Czas trwania: 3 lata
  • Data rozpoczęcia: 2015-01-31 23:00:00
Kontakt

ul. Bankowa 12
40-007 Katowice

+48 032 258 82 11

Opcje dodatkowe

Odwiedź stronę WWW