profil

Ekonomia

Szczegóły kursu

Tematyka:Ekonomia

Tryb: Niestacjonarne (wieczorowe), Niestacjonarne (zaoczne)

Rodzaj:Studia I stopnia

Opis zajęć

Funkcjonowanie sektora publicznego powinno być oparte z jednej strony na mechanizmach rynkowych, menedżer w sektorze publicznym powinien być wiarygodny i efektywny, podmioty powinny ze sobą konkurować a decyzje powinny być zdecentralizowane. Z drugiej strony menedżerowie w sektorze publicznym muszą współpracować z obywatelami i respektować interes publiczny. Praca w sektorze publicznym wymaga zatem wiedzy z zakresu ekonomii, finansów, prawa ale to nie wystarczy – potrzebna jest również umiejętność dialogu i reagowania na potrzeby społeczne.

Specjalność Gospodarka Publiczna przygotowuje do zawodu menedżera sektora publicznego w:

administracji rządowej i samorządowej
organizacjach pozarządowych
służbie zdrowia
systemie ubezpieczeń społecznych
edukacji
kulturze
Zasadnicze treści kształcenia
W ramach specjalności Gospodarka Publiczna jest przekazywana wiedza podstawowa z jednej strony z zakresu mikroekonomii oraz makroekonomii, finansów publicznych, ekonomii sektora publicznego, ekonomii informacji, gospodarki regionalnej, z drugiej strony z polityki społecznej i demografii.

Decyzje związane z wydawaniem pieniędzy publicznych muszą być oparte na analizie korzyści i kosztów. Menedżer w sektorze publicznym musi zatem znać podstawy finansów przedsiębiorstw i rachunkowości oraz tajniki analizy ekonomicznej. Planowanie inwestycji publicznych powinien opierać na zasadach zarządzania strategicznego. Podejmowanie decyzji musi poprzedzić analizą danych, opartą na znajomości metod statystycznych i ekonometrycznych, które pozwalają zdiagnozować problem, wyciągnąć wnioski i przygotować prognozę. Powinien sprawnie posługiwać się komputerowymi pakietami statystycznymi. Menedżerowi jest potrzebna również wiedza z zakresu marketingu, aby promować usługi jednostki sektora publicznego, w której będzie pracował. Musi znać prawo. Bez znajomości prawa nie będzie wiarygodny, konieczna jest szczególnie wiedza z zakresu prawa i postępowania administracyjnego. Specjalność Gospodarka Publiczna przygotowuje absolwentów do sprostania tym wyzwaniom.

W ramach przedmiotów specjalizacyjnych przyszli menedżerowie sektora publicznego mogą poznać kulisy zamówień publicznych oraz specyfikę zarządzania i finansowania w sektorze edukacji oraz kultury. Na drugim roku studiów zaczynają już przygotowywać się do trudnej sztuki dialogu, w którą wprowadza przedmiot: Komunikacja społeczna. Na trzecim roku do wyboru mają 90-godzinne bloki składające się z trzech przedmiotów.

Jeden blok dotyczy ochrony zdrowia, czyli problemów, które wymagają pilnego rozwiązania a zatem ludzi mających wiedzę o funkcjonowaniu służby zdrowia.

Drugi blok jest poświęcony ubezpieczeniom, nie tylko społecznym ale i gospodarczym, które muszą być wykorzystywane również przez jednostki sektora publicznego.

Trzeci blok jest dla tych, którzy widzą się jako „sternicy łodzi o imieniu samorząd”. Chcą pracować na rzecz lokalnej społeczności, rozsądnie wydawać publiczne pieniądze i zaspakajać rzeczywiste potrzeby ludzi.

Od semestru trzeciego jest prowadzone seminarium licencjackie, w ramach którego studenci przygotowują pracę dyplomową związaną z zagadnieniami sektora publicznego.



  • Czas trwania: 6 semestrów
  • Opłata: opłata sem 2400 zł, opłata miesięczna 480zł
  • Data rozpoczęcia: 2015-01-31 23:00:00
Kontakt

ul. Komandorska, 118/120
53-345 Wrocław

+48 71 36 80 100
+48 71 36 72 778

Opcje dodatkowe

Odwiedź stronę WWW