profil

Właściwości fizyczne wybranych niemetali

poleca 43% 110 głosów

substancja właściwości fizyczne
chlor Chlor jest żółtozielonym gazem o ostrym zapachu, słabo rozpuszczalnym w wodzie. W dużych ilościach jest toksyczny.
brom Brom jest ciemnobrunatną, łatwolotną, silnie toksyczną cieczą, która podrażnia drogi oddechowe.
fosfor Fosfor ma kilka odmian alotropowych – fosfor biały, czarny, czerwony i fioletowy. Fosfor biały jest stałą, miękką substancją, łatwo zapalającą się w powietrzu, jest bardzo toksyczny. Fosfor czerwony jest niepalny, nie jest także toksyczny. Fosfor czarny jest trujący, przewodzi też prąd elektryczny.
siarka Siarka występuje w kilku odmianach alotropowych. Siarka rombowa – jest to ciało stałe barwy żółtej. Siarka jednoskośna – ciało stałe o jasnożółtej barwie.
węgiel Węgiel występuje w kilku odmianach alotropowych: diament, grafit i fulereny. Grafit jest ciałem stałym o szaro-czarnej barwie, dobrze przewodzi prąd i ciepło, ma słaby metaliczny połysk. Diament jest bezbarwnym (ale może zawierać też zanieczyszczenia nadające mu barwę), bardzo twardym ciałem stałym, nie przewodzi prądu.
jod Jod jest ciałem stałym o barwie szaro-czarnej, ma metaliczny połysk, bardzo łatwo sublimuje, powstają wtedy pary jodu o barwie fioletowej. Słabo rozpuszcza się w wodzie, a dobrze w rozpuszczalnikach organicznych.
argon Argon to bezbarwny, bezwonny gaz.
Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści
    • Właściwości fizyczne wybranych niemetali