profil

Ładunek elementarny

poleca 46% 150 głosów

Ładunek elektryczny zarówno elektronu, jaki i protonu ma taką samą wartość i jako najmniejsza porcja ładunku elektrycznego nosi nazwę ładunku elementarnego – e0.

e0=1,602⋅10−19 C

Dowolny ładunek elektryczny, jaki ma naelektryzowane ciało, jest całkowitą wielokrotnością ładunku jednego elektronu, gdyż każdy ładunek powstaje na skutek przejścia elektronów z atomów jednego ciała do atomów drugiego ciała.

Q=N⋅e, N =1,2,3,...

Zasada zachowania ładunku elektrycznego
W układzie złożonym z kilku ciał i odizolowanym od otoczenia suma algebraiczna wszystkich ładunków jest wielkością stałą.

Przykład:
Elektryzowanie przez pocieranie polega na tym, że na skutek pocierania o siebie odpowiednio dobranych dwóch ciał (np, kawałka folii o papier lub nóg człowieka o wykładzinę z włókien syntetycznych), elektrony z atomów jednego ciała przechodzą do atomów drugiego ciała. W ten sposób pierwsze ciało jest naelektryzowane dodatnio, a drugie – ujemnie, lecz w sumie ładunek elektryczny obu ciał nie zmienia się.

Uwaga: Za każdym razem, gdy jest mowa o oddziaływaniach między ładunkami elektrycznymi, to chodzi o oddziaływania między ciałami, które są naelektryzowane odpowiednim ładunkiem lub o pojedyncze elektrony i protony, które po prostu mają ładunek elektryczny. Dla wygody – zamiast mówić o oddziaływaniach między naelektryzowanymi ciałami – mówimy o oddziaływaniach między ich ładunkami. Ponadto ładunek równomiernie rozmieszczony w całej objętości kuli lub tylko na jej powierzchni traktujemy jak ładunek punktowy umieszczony w środku tej kuli.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta

Spis treści