profil

Regulatory wzrostu i rozwoju

poleca 70% 20 głosów

Fitohormony są związkami o różnej budowie chemicznej, które wpływają na różnorodne procesy fizjologiczne roślin. Działają pobudzająco lub hamująco. Są związkami wielofunkcyjnymi. Znanymi regulatorami wzrostu są np. auksyny, gibereliny, cytokininy.

Auksyny wytwarzane są w stożkach wzrostu pędów, skąd są przewodzone do innych części rośliny. Stymulują wydłużanie się komórek w strefie wzrostu łodygi, rozwój korzeni bocznych, aktywność kambium, tworzenie się owoców. Hamują rozwój pączków bocznych /tzw. dominacja wierzchołkowa/, wydłużanie się korzenia, opadanie liści i owoców. Z aktywnością auksyn związany jest fototropizm i geotropizm.

Gibereliny są syntetyzowane w młodych, szybko rosnących i rozwijających się organach, np. wierzchołkach korzeni pędów, w owocach i nasionach. Wywołują podziały komórkowe oraz wydłużanie się komórek, gwałtowny wzrost łodygi, przyspieszają kwitnienie wielu roślin, kiełkowanie nasion. Mogą pobudzać lub hamować działanie auksyn.

Cytokininy wytwarzane są w wierzchołkach pędów i korzeni, młodych liściach i owocach, kiełkujących nasionach. Wywołują podziały komórek, stymulują rozwój pędów bocznych, przyspieszają kiełkowanie nasion, hamują proces starzenia się organów roślinnych. Współdziałają z auksynami, przy czym efekt działania zależy od ich wzajemnego stosunku ilościowego.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Czas czytania: 1 minuta