profil

Molekularne podłoże życia

poleca b/d

poleca 45% 69 głosów

Pierwiastki chemiczne budujące żywe organizmy

Organizmy żywe zbudowane są z pierwiastków. Pierwiastki niezbędne do prawidłowego rozwoju, które występują w ilościach powyżej 0,01% suchej masy, to makroelementy . Spośród nich węgiel, tlen, wodór, azot, fosfor i siarka określane są jako pierwiastki biogenne. Pierwiastki występujące w ilościach mniejszych niż 0,01% nazywane są mikroelementami . Można wyróżnić też pierwiastki śladowe, zwane ultraelementami , które stanowią milionowe części suchej masy, np. złoto, srebro, rad.

poleca 75% 4 głosy

Wiązania chemiczne

Większość pierwiastków występuje w postaci związków chemicznych. Atomy łączą się ze sobą w trwałe układy dzięki wytworzeniu wiązań chemicznych.

poleca 34% 6 głosów
poleca b/d

Właściwości fizyczno-chemiczne składników komórki

Związki chemiczne podlegają różnorodnym procesom fizycznym i chemicznym. Stykające się ze sobą substancje ulegają dyfuzji , co prowadzi do wymieszania tych substancji, a gdy mieszanie odbywa się w cieczy, do ich rozpuszczenia i utworzenia roztworu. W przypadku dyfuzji rozpuszczalnika przez półprzepuszczalną błonę z roztworu o mniejszym stężeniu do roztworu o stężeniu większym zachodzi osmoza , w wyniku czego wytwarza się określone ciśnienie osmotyczne. Związki o charakterze jonowym...

Podoba się? Tak Nie