profil

Ucho

poleca 58% 40 głosów

poleca 34% 21 głosów
poleca 50% 6 głosów

ciągnąć/wyciągnąć kogoś za uszy

‘usilnie pomagać komuś w osiągnięciu czegoś’; zwrot; Tusk nie powie głośno, że media (…) ciągną go za uszy . – „Ozon”.

poleca 60% 52 głosów

jeść aż się uszy trzęsą

‘jeść żarłocznie, łapczywie, z apetytem’; zwrot; Jadł, aż mu się uszy trzęsły. – „Victor J”.

poleca 66% 91 głosów

kłaść/położyć uszy po sobie

‘stracić, tracić odwagę, pewność siebie, stawać się pokornym, potulnym, tchórzyć’; zwrot, przyr.; oznaką strachu u zwierząt jest zmiana położenia uszu z pionowego na poziome; Platfusy położyły uszy po sobie . – „Gazeta Polska”.

poleca 66% 43 głosów

mieć czegoś/kogoś powyżej uszu

‘mieć czegoś, kogoś dosyć, za dużo; zniecierpliwić się czymś, kimś’; zwrot; Mam już powyżej uszu twojego narzekania. – Internet.

poleca 72% 50 głosów

mieć oczy i uszy otwarte

‘być bardzo czujnym, doskonale orientować się w danej sytuacji’; zwrot; Mieć oczy i uszy otwarte . – S. Bąba; Dzisiaj wszędzie trzeba mieć oczy i uszy otwarte. – Internet.

poleca 84% 115 głosów

mieć swoje za uszami

‘nie być świętym, niewinnym, mieć coś na sumieniu’; zwrot.

poleca 75% 28 głosów

nadstawić/nadstawiać ucho/ucha

‘przysłuchiwać się czemuś pilnie, z uwagą, wytężać słuch, podsłuchiwać’; zwrot, przyr.; Nadstawiła ucha i czekała w napięciu. – Internet; No i teraz słuchajcie, słuchajcie, śmiertelni, /w zdumieniu pilnie nadstawiajcie ucha (...), – W. Szymborska.

poleca 63% 126 głosów

natrzeć komuś uszu

‘skarcić kogoś, udzielić komuś nagany’; zwrot: Postanowiłem natrzeć mu uszu . – TVP 1.

poleca 50% 6 głosów

nie wierzyć własnym uszom

‘niedowierzać, nie wierzyć w to, co się słyszy, być zdziwionym tym, co się usłyszało’; zwrot; Nie wierzył własnym uszom . – W. Łysiak.

poleca 73% 29 głosów

obiło się coś komuś o uszy

‘ktoś coś zasłyszał, nie zwracając na to uwagi, ktoś coś usłyszał mimochodem, niedokładnie’; zwrot; Jakiś miesiąc temu obiło mi się o uszy, że się rozstali, ale nie myślałam, że to prawda. – Internet.

poleca 56% 304 głosów

ośle uszy

‘symbol głupoty i nieuctwa’; wyr. rzecz., przyr.

poleca 36% 17 głosów

pieką kogoś uszy

‘ktoś doznaje jakichś uczuć, emocji’; o ‘ktoś czuje się obgadywany’; zwrot; Kiedy misjonarz opowiadał mi tę historię, piekły mnie uszy. – „Angora”.

poleca 69% 90 głosów

przejść/przecisnąć się przez ucho igielne

‘z trudem dostać, przedostać się gdzieś, spełnić niezwykle trudne warunki, poddać się trudnej próbie’; zwrot, bibl. (parafraza słów Chrystusa skierowanych do uczniów Mt 19, 24: „(…) Jeszcze raz wam powiadam: Łatwiej jest wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa niebieskiego.”); Internet.

poleca 75% 143 głosów

puszczać/puścić coś mimo uszu

‘nie zwracać uwagi na czyjeś słowa, nie przejmować się nimi’; zwrot; Magda puściła jego uwagę mimo uszu . – „Victor G”.

poleca b/d

słyszeć na własne uszy

‘słyszeć osobiście’; zwrot; Snadź jesteś w łaskach u Boga, boś na własne oczy oglądał i na własne uszy posłyszał, co my tylko ze starodawnej znamy opowieści. – J. Kasprowicz; Wiarygodnie świadkowie zapewniali, iż słyszeli na własne uszy, jak raz Chrystus przemówił do niej z ołtarza. – H. Sienkiewicz, Krzyżacy.

poleca 56% 366 głosów

ściany mają uszy

‘to, co się mówi, dochodzi do wiadomości osób niebiorących udziału w rozmowie’; fraza;

poleca 62% 54 głosów

śmiać się od ucha do ucha

‘śmiać się szczerze i głośno’; zwrot; Michał śmiał się od ucha do ucha. – AG2; (...) chłopak z uśmiechem od ucha do ucha/podobny do tego jakim byłem kiedyś (...) – J. Twardowski.

poleca 56% 56 głosów

ucho od śledzia

‘nic takiego, nic z tego, akurat!’; fraza; Co on jedynki nie widział? Przestraszył się? Ucho od śledzia i kropka! – H. Ożogowska, Ucho.

poleca 70% 119 głosów

uszy do góry

‘nie zniechęcaj się, nie poddawaj się, miej dobrą minę, trzymaj się, nie martw się, wszystko będzie dobrze’; fraza, przyr.; Wszystko będzie dobrze, zobaczysz, uszy do góry! – Internet; Uszy do góry! Nie daj się zjeść! – zasłyszane.

poleca 58% 7 głosów

wpakować się w coś/tkwić w czymś po uszy

‘zaangażować się w coś bardzo; być zawładniętym, opanowanym przez coś bez reszty, całkowicie, nie móc się od czegoś oderwać, uwolnić’; zwrot; Wpakowaliśmy się po uszy (…). Nie ma już odwrotu. Już się zdecydowało.

Podoba się? Tak Nie