profil

Rozum

poleca b/d

poleca 49% 33 głosów
poleca 80% 125 głosów

dostać małpiego rozumu

‘zgłupieć, oszaleć, wpaść w szał, zachowywać się w sposób agresywny, nieobliczalny, groźny dla otoczenia’; zwrot.

poleca 72% 101 głosów

mieć więcej szczęścia niż rozumu

‘o kimś, komu się w czymś poszczęściło, udało bez specjalnego wkładu pracy, wysiłku’; zwrot; Kazimierz D. miał więcej szczęścia niż rozumu. – „Fakt”.

poleca 50% 6 głosów

na chłopski/zdrowy rozum

‘zdroworozsądkowo, trzeźwo, bez emocji’; wyr. określ. (w odniesieniu do sposobu oceny czegoś, podejścia do czegoś, najczęściej w połączeniu z czas.: wziąć, brać, wydawać się ); Tak wydaje się na zdrowy, chłopski rozum. – „Angora”.

poleca 62% 176 głosów

pozjadać/posiąść wszystkie rozumy

‘wiedzieć wszystko lub tylko myśleć, że wie się wszystko, być przemądrzałym’; zwrot; Teraz miała „lepszych” przyjaciół – kilka rozbrykanych „chłopczyc”, które myślały, że pozjadały wszystkie rozumy (…). – „Ozon”; Mysz, dlatego że niegdyś całą książkę zjadła,/Rozumiała, że wszystkie rozumy posiadła. – I. Krasicki.

poleca 54% 98 głosów

przemówić komuś do rozumu

‘przemówić tak, aby przekonać, skłonić do zmiany postawy, zachowania itp.’; zwrot; W sytuacjach „awaryjnych” może wygłosić orędzie do Sejmu. Głównie po to, by przemówić posłom do rozumu. – „Angora”.

poleca 72% 7 głosów

stracić/tracić dla kogoś rozum

‘stracić zdrowy rozsądek, przestać postępować racjonalnie, zatracić się’; zwrot; W rezultacie rozum straciwszy, wpadł na najdziwaczniejszy pomysł, jaki by kiedykolwiek w świecie największemu szaleńcowi przyszedł do głow y. – za AG1; On stracił dla niej rozum –/ona dla niego cnotę… – za J. Liberkiem.

Podoba się? Tak Nie