profil

Kot

poleca b/d

poleca 74% 61 głosów

bawić się w kota/kotka i myszkę

‘zwodzić kogoś, podpuszczać, wykorzystywać swoją przewagę’; zwrot, przyr., zwrot powstał z obserwacji zachowań zwierząt; Jeśli bawisz się z kimś w kota i myszkę, znaczy, że się z nim droczysz, drażnisz, wykorzystujesz swoją przewagę. – „Victor J”.

poleca 63% 131 głosów

biegać/latać jak kot z pęcherzem

‘biegać szybko, nerwowo w różnych kierunkach, nie nadążając z załatwianiem różnych spraw’; zwrot nawiązuje do częstej zabawy, podczas której kotu przywiązywano do ogona wysuszony pęcherz z grochem; Ktoś, kto biega jak kot z pęcherzem, gorączkowo przemieszcza się z jednego miejsca na drugie, usiłując coś załatwić. – „Victor J”.

poleca 54% 15 głosów

czarny kot

‘oznaka pecha, nieszczęścia’; wyr. rzecz., przyr., zabobony; wg wierzeń czarny kot, który przebiegnie drogę, przynosi nieszczęście; Na widok czarnego kota spluwa pani trzy razy? – „Angora”.

poleca 56% 18 głosów

dostawać kota

‘zachowywać się nierozsądnie, szaleć, wariować’; zwrot; Jak tak dalej pójdzie, nie wytrzymam tej sytuacji, dostanę kota. – Internet.

poleca 82% 375 głosów

drzeć z kimś koty

‘kłócić się, awanturować, użerać, być z kimś w konflikcie’; zwrot, gry – być może od zachowania przy grze w kości, zwanej kotami; (…) to są kraje ciągle drące ze sobą koty, takie jak Korea Północna i Korea Południowa (…). – W. Łysiak.

poleca 66% 140 głosów

kochać się/żyć jak pies z kotem

‘żyć w niezgodzie, kłócić się, nienawidzić’; zwrot pochodzący z obserwacji zachowań zwierząt; (…) jej pryncypał i ja kochamy się jak pies z kotem. – W. Łysiak 1; Ich niezwykła przyjaźń nie ma nic wspólnego ze znanym powiedzeniem „żyć jak pies z kotem”. – „Angora”.

poleca 65% 96 głosów

kupować/kupić kota w worku

‘kupować coś na ślepo, bez obejrzenia i sprawdzenia’; zwrot występujący w wielu krajach Europy już od XIII w., a więc w czasach, kiedy koty były „towarem” bardzo cennym; Ceny są w nich niższe, ale i niebezpieczeństwo kupienia kota w worku większe. – „Angora”.

poleca 55% 216 głosów

pierwsze koty za płoty

‘początek jakiejś działalności, pierwsze próby, które mogą, choć nie muszą, zakończyć się niepowodzeniem, mogą być nieudane’; fraza; Pani Małgosiu, wszystko w porządku, to naprawdę pierwsze koty za płoty. – TVP 2.

poleca 65% 156 głosów

tyle, co kot napłakał

‘bardzo mało, niewiele, troszeczkę’; wyr. określ.; Tyle, co kot napłakał. To naprawdę bardzo mało, odrobinkę. – „Victor J”.

poleca 66% 32 głosów

wykręcać/odwrócić kota ogonem

‘przekręcać coś, przeinaczać fakty, gmatwać’; zwrot; Oj zaraz, zaraz, tak wykręcasz kota ogonem. – TVP 2; Tymczasem dziś Władek Frasyniuk odwraca kota ogonem i proponuje, aby dawna „Solidarność” rozpłynęła się w masie dawnego PZPR. – „Fakt”.

Podoba się? Tak Nie