profil

Prawda

poleca 100% 6 głosów

poleca 45% 9 głosów
poleca 52% 25 głosów
poleca 34% 12 głosów
poleca 64% 92 głosów

gorzka prawda

‘przykra, bolesna prawda, nieprzyjemne, dotkliwe słowa’; wyr.rzecz.; Mamy do czynienia z Łysiakiem – publicystą (…), który nie szczędzi gorzkich prawd bliźniemu swemu. – W. Łysiak; Zamiast schlebiać, powie czasem Polakom parę słów gorzkiej prawdy.

poleca 61% 46 głosów

mijać się/rozmijać się z prawdą

eufem. ‘kłamać, mówić nieprawdę’; zwrot; Stara prawda mówi, że zwycięzcy piszą kronikę wydarzeń, i że robią to mijając się z prawdą pokonanych. – W. Łysiak; (…) oficjalna wersja wydarzeń związanych z uprowadzeniem księdza Jerzego Popiełuszki mija się z prawdą. – „Angora”.

poleca 39% 100 głosów

naga prawda

‘fakty niczym nieupiększone, bez żadnych nieprawdziwych dodatków’; wyr. rzecz., liter. – Nuda veritas – „Ody” Horacego; Naga prawda nie zawsze musi być piękna. – TVN; Nareszcie, być może, zostanie ujawniona naga prawda o tych wydarzeniach. – TV Trwam.

poleca 86% 7 głosów

prawda absolutna

‘prawda niepodważalna, niewątpliwa, bezsporna’; wyr.rzecz.; (…) fakt, że istnieje prawda absolutna, wcale nie jest powodem, dla którego mielibyśmy mieć obowiązek wyrażania stałych poglądów (…). – „Ozon”.

poleca 65% 14 głosów

prawda wyjdzie na jaw

‘prawda zostanie odsłonięta, wszyscy poznają prawdę’; fraza (por. oliwa sprawiedliwa); (…) stała taktyka ministerstwa polega na tym, by kłamać jak długo się da, w nadziei, że gdy prawda wyjdzie na jaw, to wszyscy zapomną, co ministerstwo mówiło wcześniej. – „Polityka”.

poleca 77% 84 głosów

święta prawda

‘bezsprzeczna, niewątpliwa prawda; to, co rzeczywiście było, jest’;wyr. rzecz.; (Święta prawda – tak powiesz, jeśli chcesz potwierdzić, że ktoś mówi prawdę. – „Victor J”); (…) dane o tym, co się wydarzyło przed rokiem, różnią się o połowę od tego, co do tej pory przyjmowano za świętą prawdę. – „Polityka”.

Podoba się? Tak Nie