profil

Zastosowanie miedzi i jej związków

poleca 58% 35 głosów

Miedź używana jest do produkcji przewodów elektrycznych, a także blachy. Stosowana jest również do wytwarzania stopów metali.

Stop miedzi i cynku, który jest odporny na korozję to mosiądz. W przemyśle ma zastosowanie kilka rodzajów mosiądzu, z którego wytwarza się, m.in. przedmioty ozdobne, części samochodowe i elementy budowy statków.

Brąz to stop miedzi i cyny, czasem zawierający dodatki innych pierwiastków. Jest odporny na korozję i służy do wytwarzania monet, dzwonów, pomników i części składowych różnych urządzeń.

Miedź jest także ważnym pierwiastkiem, znajdującym się w śladowych ilościach w organizmach żywych. Jest niezbędna do prawidłowego metabolizmu żelaza i wytwarzania hemoglobiny. Wchodzi w skład wielu enzymów, np. oksydazy cytochromowej lub dysmutazy ponadtlenkowej. W niewielkich ilościach magazynowana jest w wątrobie i nerkach. Białkiem transportującym i wiążącym miedź w organizmie jest ceruloplazmina wytwarzana w wątrobie. Związki miedzi w nadmiarze są toksyczne dla organizmu.

Podoba się? Tak Nie

Materiał opracowany przez eksperta

Spis treści