profil

Noga

poleca 60% 10 głosów

poleca 60% 10 głosów
poleca 63% 8 głosów
poleca 75% 4 głosy
poleca 67% 9 głosów
poleca 54% 13 głosów
poleca 50% 12 głosów
poleca 66% 211 głosów

brać/wziąć nogi za pas

‘umykać, uciekać, uciec bardzo szybko, w popłochu’;zwrot; Zrozumiałe, że i mężczyźni, i kobiety, kiedy pierwszy raz stają twarz w twarz z Pradawną Dziką Mocą, biorą od razu nogi za pas. – „Dialog Akademicki”; Po kilku dniach postanowiłem wziąć nogi za pas i wrócić do domu.

poleca 70% 10 głosów

być jedną nogą na tamtym świecie

‘być bliskim śmierci, otrzeć się o śmierć’; zwrot; Internet; (…) [dziadek] jeszcze ostatnim wysiłkiem/podał mi pałeczkę/sztafetową oddechu/i już był właściwie/jedną nogą na tamtym/a ja jedną na tym/świecie. – J. Baran; Lekarze mówili że byłaś/jedną nogą na tamtym świecie/oglądam ją przerażony/przecież masz taką małą stopę. – T. Różewicz.

poleca 64% 11 głosów

dać/dawać nogę

‘uciec, uciekać’; zwrot; [Policjant] tak długo deptał po piętach bandycie/aż ten uwierzył. Że jest Bandytą/i dał nogę. – J. Baran; To były ich pierwsze wagary. Adrenalinka rosła, kiedy dawali nogę z budy. – „Victor G”; Czterdziestolatkowie, gdy ich szlag trafił na krajowe instytuty (…), dawali nogę zagranicę, gdzie robili świetne kariery. – „Polityka”.

poleca 8% 13 głosów

iść/dostać się gdzieś suchą nogą

‘przejść gdzieś drogą lądową, przedostać się na drugi brzeg, nie mocząc nóg’; zwrot; Chłopiec wychowany nad morzem nie pozostawałby ani jednego dnia na wysepce Earraid, gdyż można się na nią dostać dwa razy w ciągu doby suchą nogą (…).

poleca 90% 10 głosów

iść noga w nogę

‘iść razem’; zwrot; W Dniu Zmarłych idziemy razem z niewierzącymi– ręka w rękę, noga w nogę, łeb w łeb. – J. Twardowski.

poleca 100% 3 głosy

iść/wlec się/ciągnąć się noga za nogą

iść, poruszać się bardzo wolno’; zwrot; BD; Trzymając się za ręce, wlekli się noga za nogą. – „Cogito”.

poleca 48% 151 głosów

kula u nogi

‘przeszkoda, zawada, ciężar’; wyr. rzecz. (zwykle w połączeniu z czas.: być, stać się ); Język powinien służyć komunikacji międzyludzkiej i jeśli ją utrudnia,staje się kulą u nogi. – „Polityka”.

poleca 74% 42 głosów

kuty na cztery nogi

‘o kimś sprytnym, obrotnym, cwanym, przebiegłym’; wyr.określ., kult. mater.; Gospodarz był chłop młody, wesoły i kuty, widać, na cztery nogi.– Pop.; Jacek Kurski, polityk inteligentny i kuty na cztery nogi, z mediami otrzaskany jak Kaczyński z kotami, dziś żali się niczym dziecina, że jego niefortunne wypowiedzi, wywołane zostały… pytaniami dziennikarki . – „Angora”.

poleca 75% 28 głosów

(ledwo) powłóczyć nogami

‘iść z trudem, ciągnąć się, wlec’; zwrot; Na ekranie widzimy go, jak snuje się po jakimś ogrodzie, ledwo powłócząc nogami. – „Fakt”.

poleca 38% 16 głosów

mieć ręce i nogi

‘w odniesieniu do czegoś, co jest uporządkowane, dobrze ułożone, przemyślane, sensowne’; zwrot; Wydaje mi się, że ta koncepcja ma ręce i nogi (…). – S. Bąba.

poleca 70% 13 głosów

na jednej nodze

‘bardzo szybko, migiem, śpiesząc się’; wyr. określ.; Marta, skocz do sklepu, tylko tak na jednej nodze! – „Victor J”.

poleca 91% 21 głosów

na ostatnich nogach

‘resztką sił, będąc bardzo zmęczonym, wyczerpanym; też o kobiecie będącej w ostatnim okresie ciąży’; wyr. określ.;

poleca 60% 5 głosów

nie czuć nóg

‘być bardzo zmęczonym fizycznie’; zwrot; Jestem wykończona. Nóg nie czuję. Nie jem, nie myję się, tylko idę spać. – „Victor G”.

poleca 79% 42 głosów

noga się komuś powinęła/pośliznęła

‘komuś się nie powiodło, nie udało, ktoś doznał niepowodzenia’; zwrot; Pewne jest, że gdy nowemu szefowi powinie się noga,rykną jednym głosem.

poleca 48% 148 głosów

nogi się pod kimś ugięły

‘ktoś doznaje silnych emocji’; zwrot związany z obserwacją ludzkich zachowań; (...) a choćby się pod nami nigdy nie ugięły/nogi, to jedno będzie nas umiało rzucić/na kolana – S. Barańczak.

poleca 73% 11 głosów

podstawić/podstawiać/podkładać komuś nogę

‘zaszkodzić, przeszkadzać komuś, działając podstępnie, intrygując’; zwrot; Uprzejmy do przesady, /Ale przysiąc mogę,/Że choć idzie na rękę,/Wciąż podstawia nogę. – za Jęz.; Nikt nikomu nie robi świństw, nie podkłada nogi, nic z tych rzeczy. – „Nowy Dzień”.

poleca 35% 32 głosów

postawić/stawiać na nogi

‘skutecznie wyleczyć, leczyć, przywrócić, przywracać siły, zdrowie’; ‘zerwać, zbudzić, budzić ze snu, zmobilizować, mobilizować’; ‘radykalnie polepszyć stan czegoś, podźwignąć z upadku, wesprzeć finansowo’; zwrot; Jęz.

poleca 49% 31 głosów

przewrócić/przewracać, wywrócić/wywracać coś do góry nogami

‘zmienić  coś gwałtownie i nie do poznania, obalić dotychczasowy porządek’, albo (tylkoczas.: przewrócić/przewracać) ‘szukając czegoś, nabałaganić; przeszukać coś, przetrząsnąć’; zwrot; Wydarzenia II wojny światowej, które do góry nogami przewróciły układ geopolityczny, przyniosły klęskę ideom jagiellońskim (…). – GW; Vulgo: musiało prędzej czy później wywrócić do góry nogami tradycyjne stosunki między samcem a samicą (…) – W. Łysiak 2; (…) jak pojawiła się siostrzyczka Weronika, to...

poleca 85% 19 głosów

stanąć na nogi

‘wyzbyć się kłopotów, podnieść się z upadku; uniezależnić się, usamodzielnić się’; zwrot; myślałem że jak wreszcie stanę na nogi/uchylą przede mną czoła. – A. Bursa.

poleca 67% 27 głosów

stracić/tracić grunt pod nogami

‘poczuć się zagrożonym; tracić punkt oparcia, pewność siebie’; zwrot; Na wiosnę tegoż roku Rafał pokłócił się z przyjaciółmi, a osobliwie z Jarzyńskim i stracił w Krakowie grunt pod nogami. – Pop.

poleca 75% 8 głosów

ścinać/zwalać kogoś z nóg

‘o czymś: osłabiać kogoś, powalać; powodować nagłą utratę sił, zmuszać do położenia się (do łóżka)’; zwrot; Są fotografie, które ścinają człowieka z nóg. – W. Łysiak 1; (…) mama też się starała, ale widać było, że nie jest jej łatwo – kładła się spać późno w nocy, wtedy gdy zmęczenie już ją zwalało z nóg. – „Victor G”.

poleca 34% 6 głosów

świat się do góry nogami przewraca/przewrócił

‘zmienia się/zmienił się ustalony porządek rzeczy’ (por. przewrócić/przewracać, wywrócić/wywracać coś do góry nogami); zwrot;

poleca 74% 91 głosów

wstać/wstawać lewą nogą

‘być w złym humorze bez konkretnego powodu’; zwrot; Gżegżółka: „Niech cholera weźmie to całe życie. Piotrusiu, chodź tutaj, to cię zwymyślam i znieważę.” Piekielny Piotruś: „Gżegżółka znowu wstał dzisiaj lewą nogą. Trzeba coś na to zaradzić.” – K.I. Gałczyński; Kiedy zmieni się pogoda, będzie mniej słońca, może się zdarzyć, że będziemy wstawać lewą nogą. – TVN.

poleca b/d

wyciągać nogi

‘iść prędko’; zwrot; Musieliśmy mocno wyciągać nogi, żeby nadążyć za resztą towarzystwa. – „Cogito”.

poleca 84% 6 głosów

wyciągnąć nogi

‘umrzeć’; zwrot; Jęz.

poleca 79% 14 głosów

wyjść/wychodzić nogami do przodu

‘umrzeć’; zwrot, eufem.; Internet.

poleca 90% 59 głosów

zerwać się na równe nogi

‘gwałtownie podnieść się, bardzo szybko wstać i dojść do siebie’; zwrot; Zerwałem się na równe nogi,/Przed wysokimi stanąłem schodami. – L. Staff; (...) nawet gdyby się paliło nie zrywają się na równe nogi (...) – J. Twardowski.

Podoba się? Tak Nie