profil

Bóg

poleca b/d

poleca 29% 7 głosów
poleca 85% 79 głosów

Bogu ducha winien

‘o kimś niewinnym, przypadkowo w coś zamieszanym’; wyr. określ., relig.; ( …) krzyczała rozżalona na Bogu ducha winnego faceta. – K.Grochola.

poleca b/d

Bóg wie co/ile, gdzie

‘nikt nie wie, nie wiadomo’; fraza, relig.; Oto czterdzieści lat dobiegało, jak nie widział kraju, i Bóg wie ile, jak nie słyszał mowy rodzinnej, a tu tymczasem ta mowa przyszła sama do niego. – „Latarnik”; Czy teraz dodatkowo sfinansujemy psychologów, sztab lekarzy, transport na pogrzeb, ochroniarzy na cmentarz i sam Bóg wie, co jeszcze? – „Angora”.

poleca 63% 8 głosów

Bóg zapłać

‘formuła podziękowania, dziś już rzadka’; fraza, relig.

poleca 56% 36 głosów

jak Pan Bóg go stworzył

’nagi, bez odzienia’; wyr. określ., bibl. Aluzja do stworzenia przez Boga pierwszego człowieka Adama, który był nagi;

poleca b/d

jak Pan Bóg przykazał

‘właściwie, zgodnie z zasadami, prawidłowo’; wyr. określ.relig.

poleca 78% 148 głosów

jak u Pana Boga za piecem

‘bardzo dobrze, bez trosk, kłopotów, bezpiecznie, szczęśliwie, wygodnie, dostatnio’; wyr. określ., relig. (najczęściej w połączeniu z czas.: żyć, czuć się); Nie wiedzieli, że będą żyć za Wielką Wodą jak u Pana Boga za piecem. – TVN; U dziadków będziesz czuł się jak u Pana Boga za piecem – pyszne obiadki, wylegiwanie się do południa, no i można robić rzeczy, na które rodzice niekoniecznie się zgadzają. – „Victor J”.

poleca 34% 159 głosów

między Bogiem a prawdą

‘mówiąc obiektywnie, szczerze, mówiąc prawdę’; wyr. określ.; Gdy rozmawiasz z kolegami o jakimś wydarzeniu i do końca nie jesteś pewny, kto mówi prawdę, możesz więc powiedzieć – między Bogiem a prawdą. Czyli przyznajesz się, że sam nie umiesz rozwiązać problemu. – „Victor J”.

poleca 62% 44 głosów

pożal się Boże

‘coś jest w złym, kiepskim stanie, coś wygląda źle, żałośnie; fraza, relig.; (…) ten człowiek pokazuje swoim, pożal się Boże, niedoszłym oprawcom, gdzie ich miejsce. – „Angora”.

poleca 61% 23 głosów

strzelać Panu Bogu w okno

‘strzelać niecelnie, spudłować’; zwrot; (…) a w dodatku w dogodnych sytuacjach strzelali Panu Bogu w okno. – „Fakt”.

poleca 20% 5 głosów

za Bóg zapłać

‘za darmo, bez zapłaty’; wyr. określ., relig.; Jak długo można jeszcze pracować za Bóg zapłać. – Internet.

poleca 73% 224 głosów

złapać Pana Boga za nogi

‘doświadczyć czegoś dobrego, wyjątkowego, czuć się szczęśliwym, radosnym’; zwrot, relig.; Marysi wydawało się, że wszystko już jest dobrze, że złapała Pana Boga za nogi. – TVP 3.

Podoba się? Tak Nie