profil

Wibracja

drukuj
poleca 67% 18 głosów

rzecz. ż

  1. intensywne, szybkie drganie czegoś.
  2. falowanie dźwięku uzyskiwane w czasie gry na instrumentach smyczkowych lub podczas śpiewu.
  3. (w lm) wpływ zdarzeń, osób, który oddziałuje na psychikę człowieka, nazwa kojarzona też ze zjawiskami pozazmysłowymi.

 

(w zn. 1.) Piotr długo pracował wiertarką i rozbolała go głowa, ojciec wytłumaczył mu, że to za sprawą szkodliwych wibracji (D. lm), które spowodowało to urządzenie.

(w zn. 2.) Solista operowy skupił się na osiągnięciu w niektórych momentach swojej partii szczególnie intensywnej wibracji (D. lp, ident. w C. i Ms. lp).

(w zn. 3.) W czasie zajęć muzykoterapeutycznych prowadzący przekonywał zebranych, że muzyka, której wysłuchają za chwilę, niesie ze sobą szereg pozytywnych wibracji (D. lm).

 

KOMENTARZ
Słowo wibracja, a właściwie wibracje, które jeszcze niedawno kojarzyło się wyłącznie z użyciem w zn. 1. i 2. stało się powszechnie używane w zn. 3. w latach 90. XX w. Można powiedzieć, że jest to słowo modne i nierozłącznie związane ze słowem pozytywny. O pozytywnych wibracjach słyszy się np. w związku z muzyką, miejscem, osobami. Wyraz wibracje w tym znaczeniu pojawił się za sprawą filozofii ezoterycznych i nie ma nic wspólnego z drganiami w zn. 1. Chodzi tu raczej o rodzaj pozazmysłowej energii.

Pochodzenie:

wibrować – drgać, trząść się,
wibracyjny – związany z wibracją, drżący.

Przydatne hasło? Tak Nie